Френски сребърен грош бе открит от археолозите в средновековния крепостен град Русокастро. Малка част от монетата липсва, а точно в тази липсващата част присъства елемента, от който може да стане ясно кой владетел я е отсякъл. Затова археолозите не са категорични дали е крал Луи IX или крал Луи Х.
Монетата със сигурност е отсечена в град Тур, откъдето произлиза и името й - "турнезе". Подобни монети са изключителна рядкост за Балканите.
Крал Луи IX е канонизиран като светец, и е известен като Луи Свети. Той управлява Френското кралство в периода 1226 - 1270 г.
През 1244 г. заболява тежко, и дава обет ако се излекува, да стане кръстоносец. Той спазва обета и до смъртта си организира Седмия и Осмия кръстоносни походи.
По време на последния, при обсадата на Тунис, крал Луи Свети умира, може би от тиф. Това е първия канонизиран френски владетел.
Крал Луи Х е син на крал Филип IV Хубави. Умира млад, едва на 26 години, през 1316 г. Известен е с прякора си „Вироглавия“, понеже често е действал под въздействие на емоциите си, не на здравия разум.
Новооткритата френска монета в Русокастро поставя въпроса за динамичните процеси при различни търговски операции при средновековието в източната част на Балканите, при което очевидно са участвали и сребърни френски монети.
Другото обяснение за присъствието на тази монета в Русокастро е свързана с директен достъп на посетители или жители на града с френска сребърна валута.