С наближаващото въвеждане на еврото в България, все повече граждани се интересуват как ще протича процесът по обмен на валутата – особено в малките населени места, където няма банкови клонове.
Според заместник-министърът на транспорта Димитър Недялков, именно липсата на банки е критерият за избор на тези локации.
„Точно за това и са подбрани – да отговорят на нуждите на хората в тези малки общности. Обмяната ще се извършва в 2230 пощенски клона, като това далеч не са всички“, обясни той по NOVA NEWS.
Как ще стане обменът и кога започва
От 1 януари 2026 г. в избраните пощенски станции ще може да се обменят левове срещу евро. Важно е да се знае, че за суми до 1000 лв. не се изисква предварителна заявка.
„Без всякаква заявка, директната смяна на физическо лице може да се извършва до 1000 лева“, подчерта Недялков. „Ако човек иска да смени повече – над 1000 лв., трябва да подаде заявка пред служителя. В рамките на 3 до 5 работни дни парите ще бъдат осигурени.“
Зам.-министърът увери, че пощите ще работят по обичайния си график. „Не предвиждаме да има промяна в работното време на пощите или в нормалния им ритъм на работа“, поясни той.
Пенсиите през януари ще се раздават директно в евро, в периода от 7 до 20 число, както досега.
Техника срещу фалшификации
„И в момента текат процедури по осигуряване на техника във всяка една от тези 2230 пощенски станции. Говорим за банкнотоброячни машини, лампи с ултравиолетова светлина – всичко необходимо, за да се гарантира сигурността както за пощенския служител, така и за човека, който получава средствата“, поясни той.
Също така се предвижда и видеонаблюдение във всички тези обекти. „Поръчката е напреднала. И в най-малките населени места ще има видеонаблюдение и техника, която да засича фалшиви пари“, каза Недялков.
Обученията на служителите ще започнат през юли, за да бъдат напълно подготвени за прехода.
Какво се случва с пощенските марки в левове?
„По закон пощенските марки имат валидност от 3 години. Така че тези, които се издадат през 2025 г., ще могат да се използват до 2028 г.“, уточни заместник-министърът. „Очакваме още през 2026 г. голяма част от тях да се изчерпат", допълни още зам.-министърът на транспорта.
На видно място в пощенските станции ще има таблици с официалния курс на конвертиране, за да могат гражданите и служителите лесно да преизчисляват стойността на услугите.
Къде да проверим дали в нашето населено място ще има обмен?
„На сайта на „Български пощи“ най-малкото това е обявено. „А и като цяло – всеки, който живее в едно населено място, знае дали има банка. Ако няма, значи най-вероятно неговата поща ще е сред тези, в които ще се обменят пари“, посочи Недялков.
Обмяната в пощите ще бъде без такси. Всички услуги, свързани с конвертирането на левове в евро, ще се извършват безплатно за гражданите, както е заложено в стратегията за въвеждане на еврото у нас.
„Нашата цел е процесът да бъде максимално ясен, лесен и достъпен за хората – дори в най-малките села. Всеки трябва да има равен достъп до новата валута“, подчерта зам.-министър Недялков.