Олимпиада под заплаха

Автор: Труд
Олимпиада под заплаха

Притесненията са вече главно от политическо естество

Ковидът изглежда като дребна пречка за Китай

Започна обратното броене: след точно една година Пекин ще е домакин на Зимните олимпийски игри - 2022. Обаче макар и подготовката да върви с добро темпо, Олимпиадата остава застрашена от ковида и призиви за бойкот.

Спортното събитие трябва да започне на 4 февруари 2022 г., само шест месеца след Летните олимпийски игри 2020 в Токио, които бяха отложени с една година заради епидемията и чието провеждане остава несигурно.
Както обикновено, Китай не закъснява с подготовката си: всички спортни обекти за състезанията (някои от тях наследени от Летните олимпийски игри 2008 г. в Пекин, с което китайската столица става първата, която организира и зимна, и лятна олимпиада) вече са построени според държавните медии.

Притесненията са вече главно от политическо естество. Близо 180 чуждестранни асоциации призоваха правителствата от цял свят да бойкотират Олимпиада 2022 в името на правата на човека. Пекин определи тази инициатива като „безотговорна и политическа“.

В Сената на САЩ беше внесена проекторезолюция да се поиска от Международния олимпийски комитет (МОК) да отнеме организирането на това спортно събитие от Китай заради „явните му нарушения на човешки права“.

Обаче нито ковид, нито тези призиви към бойкот засега не са охладили ентусиазма на азиатския гигант и по-специално на президента му Си Цзинпин. „Наша отговорност е не само да успеем с организацията на големия празник, какъвто са Зимните олимпийски игри, а и да ги направим специални, необикновени и уникални“, заяви той миналия месец при посещение на олимпийски обекти.

МОК съобщи в изявление, че проучва „различни потенциални сценарии, с които бихме могли да се сблъскаме догодина в Пекин“. Работна група с членове на МОК, Световната здравна организация и китайски официални лица „следи отблизо световната санитарна ситуация“, подчерта МОК. Днес обаче ковидът изглежда като дребна пречка за Китай в сравнение с настоятелните призиви за бойкот от страна на политически сдружения или правозащитни организации, които бяха надигнали глас и няколко месеца преди Олимпиада 2008.

По онова време тези инициативи бяха мотивирани най-вече от тибетската кауза, но сега са съсредоточени върху отношението към уйгурите.

Най-четени