В безисходица сме
Въвеждането на еврото в България може да се отложи за 1 януари 2029 година, ако се окаже, че 2024 година е приключила със свръхдефицит, тоест над 3 процента при съотнасяне към брутния вътрешен продукт, предупредиха финансови анализатори.
“Ако претесненията на експертите във финансовото министерство се потвърдят, дори през 2027 година най-вероятно ще сме в процедура по свръхдефицит и най-ранната дата за въвеждане на еврото може да се изтегли на 1 януари 2029 година”, подчерта експертът Стефан Антонов в “Гласове”.
В същото време представители на управляващото мнозинство признаха, че държавните финанси са в много лошо състояние. “Това, което се вижда и от нас, и от ЕК е, че отправната точка на дефицита е 9%, а не 3% - въпросните 18 милиарда дефицит, за които вече няма спор, “Промяната” са единствените, които продължават да отричат този дефицит. С 9% дефицит не пускат в еврозоната”, заяви председателят на бюджетната комисия в 51-ото НС Делян Добрев. И припомни, че при дефицит от 9 процента преди няколко години Гърция фалира.
“Ние сме в една безизходица”, каза Добрев. Той подчерта, че влизането на страната ни в еврозоната е приоритет за ГЕРБ-СДС. В същото време обаче призна, че ЕК със сигурност има много големи опасения дали България ще успее в рамките на 2025-та година да състави бюджет с 3% дефицит. Докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не отговаря, посочи от своя страна и Тошко Йорданов, член на Съвета за съвместно управление и председател на ПГ на ИТН.
“Бюджетният дефицит е счетоводно нагласен и има 18 млрд. лв. дупка. Ако откажат партньорите да ни приемат в еврозоната, поне 2 години ще се има отлагане на влизането”, каза Йорданов.