Оцелели след ужаса в Мианмар: Хората се справят сами

С падането на мрака в Мандалай, вторият по големина град в Мианмар, много жители опънаха малки палатки и се приготвиха да спят на улицата, вместо да рискуват да се върнат по домовете си.

„Страхуваме се, че някои слаби сгради може да се срутят“, казва Ко Ко пред The Guardian.

Мандалай беше една от най-силно засегнатите области от земетресението в петък - плитък трус с магнитуд 7,7, който беше последван минути по-късно от вторичен трус с магнитуд 6,4.

Ко Ко била в колата си, когато земята се разтърси за втори път.

"Спряхме на ъгъла на пътя заради треперенето. В този момент една болница се срути точно пред мен. Разпадна се така, все едно беше направена от вафлени листове. След това се появи голям облак прах като във филмовата сцена", обяснява той. 

Повечето места в Мандалай са силно повредени, добавя мъжът.

Степента на разрушението все още не е напълно ясна за света. Мианмар се управлява от репресивна военна хунта, която пое властта през 2021 г. и която забрани повечето независими медии, принуждавайки журналистите да работят в нелегалност или в изгнание.

След земетресението военните, които имат малко съюзници, отправиха рядка молба за международна помощ, което внушава дълбока загриженост за щетите.

Друг жител Мандалай, на име Нади, казва, че нейният зет Имран се е молил в джамия, когато земята е започнала да се тресе силно в петък следобед. Силата на труса съборила всички сгради в комплекса на джамията.  Той се опитал да избяга, но кървял силно.

„Мобилните телефонни мрежи бяха прекъснати и спасителните екипи пристигнаха много късно“, разкрива тя. Зет и починал едва на 18 години.

Нади казва, че джамията е една от двете, които са се срутили в района. Сградата на хотел и околните къщи също са били унищожени. „Хотелът се срути до третия етаж и персоналът на хотела и собственикът останаха в капан“, разказва тя. „Хората все още са в капан в къщите. си“

По думите на Нади жертвите стават „все повече и повече“.

Кадри, споделени в социалните медии, показват сцени на разрушение: манастири, джамии, апартаменти и пътища, повредени или унищожени. Един видеоклип показа университета в Мандалай, погълнат от гъст дим, докато изображения на други места в града показват сгради, съборени на земята или изкривени от силата на земетресението.

Друго видео показва група монаси, които се навеждат, докато голяма сграда в далечината се срутва изцяло. Още едно, заснето пред повредена джамия, показва хора, които се катерят по отломки и тухли.

Военният режим призовава за кръводарители, тъй като държавните болници в регионите Сагаинг и Мандалай са пълни с пациенти.

Стотици пострадали сбяха откарани в болница в столицата Найпидо, където входът на спешното отделение се срути върху кола, съобщи AFP. Пациентите са лекувани навън. „Не съм виждал нещо подобно преди“, каза лекар пред AFP. "Опитваме се да се справим със ситуацията. Толкова съм изтощен сега."

„Мианмар е в тежка ситуация, където четиригодишната война на изтощение на военната хунта потопи една трета от населението – 20 милиона души – в бедност и хуманитарни нужди“, казва Специалният консултативен съвет за Мианмар, независима група от международни експерти, създадена след преврата, за да подкрепи връщането на демокрацията.

Земетресението, добавя групата, е „дошло в несигурен момент, когато осакатяващите съкращения на помощта са оставили уязвимите общности по-изложени от всякога“.

Ко Ко казва, че хората се нуждаят от надеждна информация, но емисиите в социалните медии, където са достъпни, вместо това са наводнени с непроверена информация или съобщения за задължителна военна служба от широко ненавижданите военни.

Тъй като спасителните екипи са претоварени, местните хора се опитват да се защитят, добавя той. "Хората се справят сами, за да решат проблема. Жителите са блокирали надлеза, защото се страхуват, че ще се срути."

Вторичните трусове от земетресението в петък продължиха до вечерта. „Преди около час усетих, че се тресе за около две секунди“, коментира Ко Ко. 

И все пак имаше и чудеса. Спасителите успяха да извадят една жена жива от развалините, под които е прекарала близо 30 часа. 

„В началото не мислех, че тя ще е жива“, разказа Йе Аун пред Агенция Франс Прес, докато нетърпеливо чакаше съпругата му – тогава заровена в развалините – да бъде спасена.

Но 30-годишната жена беше извадена от кондоминиума Sky Villa от спасители в събота - 30 часа след опустошителното земетресение, ударило Мианмар.

„Много съм щастлив, че научих добри новини“, сподели Йе Аун, който има двама сина със съпругата си – осемгодишния Уилям и петгодишния Итън.

Служител на Червения кръст каза пред АФП по-рано, че повече от 90 души може да са блокирани под останките на жилищния блок.

Броят на жертвите от мощно земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер в Мианмар скочи до 1644, съобщи управляващата хунта в събота, като 3408 души бяха ранени. Най-малко 139 души все още са в неизвестност. Земетресението удари и съседен Тайланд.

Това е най-голямото земетресение, удряло Мианмар от десетилетия, според геолозите.

Според учените Джудит Хъбард и Кайл Брадли земетресението е дошло от разлома Сагаинг, който минава от брега до северната граница на Мианмар. Той „отдавна е смятан за един от най-опасните свличащи се разломи на Земята“ поради близостта си до големите градове Янгон и Мандалай, както и до столицата Найпидо, пишат те в свой анализ. Разломът е сравнително прост и прав, което според геолозите може да доведе до особено големи земетресения.

Най-четени