Броят на загиналите в ужасяващия трус в Мианмар надмина 1000

Броят на загиналите от ужасяващото земетресение, което удари Мианмар, достигна повече от 1000, докато спасителите ровят из развалините на срутените сгради в отчаяно търсене на оцелели.

Плиткото земетресение с магнитуд 7,7 удари северозападно от град Сагаинг в централен Мианмар в ранния следобед. 12 минути по-късно последва вторичен трус с магнитуд 6,7.

Земетресението разруши сгради, събори мостове и изкриви пътища в части от Мианмар, като се съобщава за сериозни щети във втория по големина град Мандалай.

Управляващата хунта съобщи в последното си изявление, че е потвърдена смъртта на 1002 души. 2376 са ранени. Повечето от загиналите са в Мандалай.

В изявлението се предполага, че броят на загиналите може да скочи, като се казва, че „все още се събират подробни данни“.

В Мандалай спасители се опитват да стигнат до седем души, блокирани под висока сграда.

Един човек, участвал в спасителната акция, казва, че са спасили 50 души от тази сграда за една нощ.

"Все още се опитваме да изтеглим останалите заклещени хора, но имаме нужда от големи машини. Те все още крещят и ние все още чуваме гласовете им, но не знаем къде са", казва спасителят. „Ако успеем да получим подкрепата на тези големи машини, можем да премахнем отломките и след това да изтеглим затиснатите хора."

В съседен Тайланд, който също усети трусове, градските власти на Банкок съобщиха, че досега са открити шестима мъртви, 26 ранени, а 47 все още са в неизвестност. Повечето от тях са на строителна площадка близо до популярния пазар Чатучак в столицата, където се срути висока сграда. 

Тъй като комуникациите в Мианмар са силно нарушени, истинският мащаб на бедствието все още не е разкрит от изолираната държава, която се управлява от военните. Очаква жертвите да нараснат значително.

Това е най-голямото земетресение, ударило Мианмар от повече от век, според американски геолози. Трусовете са били достатъчно мощни, за да увредят сериозно сгради в Банкок, на стотици километри от епицентъра.

Спасителите в тайландската столица се трудиха през нощта в търсене на работници, блокирани при срутването на строящ се 30-етажен небостъргач, превърнат за секунди в купчина отломки и изкривен метал от силата на труса.

Градските власти в Банкок заявиха, че ще разположат повече от 100 инженери, за да инспектират сградите за безопасност, след като са получили над 2000 доклада за щети.

"Преди сме реагирали на няколко срутвания на сгради, но това е едно от най-големите, с които сме се сблъсквали. Броят на ранените и заклещените жертви е по-висок, отколкото в предишни случаи", казва Пакапол Метепакди, един от спасителите на мястото на рухналата недовършена висока сграда .

Въпреки непрекъснатите усилия, нестабилната конструкция и дълбоките слоеве от развалини значително забавиха работата.

„Снощи изчислихме, че 98 души са изчезнали“, казва той, но добавя „все още не знаем точно колко са в капан“.

Използвано е специално звуково оборудване за локализиране на оцелелите, които се молят за помощ чрез чукане или викове, но достигането до тях остава предизвикателство.

Метепакди описва мъж, който е бил ранен, докато е бягал от срутването, който е прекарал нощта в очакване на своя приятел в капан.

"Очите му бяха пълни със скръб. Той чакаше, надяваше се", казва той. "Той беше тук цяла нощ, но изчезна тази сутрин. Не знаем къде отиде, но очевидно чакаше приятелят му да бъде спасен."

Въпреки че нямаше широко много разрушение в Банкок, трусовете донесоха някои драматични кадри на плувни басейни на покривите, изливащи вода по стените на много от високите жилищни блокове и хотели в града.

Дори болниците бяха евакуирани, като една жена роди бебето си на открито, след като беше преместена от болнична сграда. Хирург също продължи да оперира пациент след евакуацията, завършвайки операцията навън, каза говорител на лечебното заведение пред AFP.

Но най-лошите щети бяха в Мианмар, където четири години гражданска война, предизвикана от военен преврат, опустошиха системите за здравеопазване и реагиране при спешни случаи.

Шефът на хунтата Мин Аунг Хлаинг отправи изключително рядък призив за международна помощ, показвайки сериозността на бедствието. Предишните военни режими са избягвали чуждестранна помощ дори след големи природни бедствия.

Най-четени