Пари за бизнеса има, но не е ясно за кого

Пари за бизнеса има, но не е ясно за кого

Ще има корекции в праговете на допустимост за 60/40

Нови схеми за подкрепа разработва служебният кабинет, но не безвъзмездни помощи, а заеми

Безработицата намалява

Мярката за запазване на заетостта 60/40 ще продължи още два месеца, обяви по време на брифинг служебният социален министър Гълъб Донев. Схемата ще се удължи в рамките на вече заложения размер от 1,5 млрд. лв., като към момента изразходваният ресурс е малко над 1,4 млрд. лв. Но ще има корекции в праговете на допустимост за получаване на парите, стана ясно от думите на министъра. Кой реално ще може да се възползва от помощта ще стане ясно следващата седмица на съвет за тристранно сътрудничество, когато ще бъдат обсъдени подробности за продължаване на мярката.

“В страната се усеща плавен преход, като данните потвърждават и ниско ниво на безработицата, което към 2 юни 2021 г. е 5,65%, а на годишна база има намаление с 30%. Нивото на безработица и заетост е един от критериите, по които съдим за възстановяването на икономиката. Това много ясно показва, че икономиката върви към възстановяване и възвръщане на нормалните обороти и нива на заетост”, каза служебният вицепремиер.

“Продължава разработването на нови мерки за бизнеса до края на годината, така че българските работодатели да почувстват една солидна подкрепа от държавата и да бъдат на конкурентно ниво с работодателите от страните членки в ЕС”, допълни Гълъб Донев. Икономическият министър Кирил Петков пък добави, че ще стартира и гаранционна програма, чрез която да бъдат отпускани заеми за бизнеса, тъй като Бюджет`2021 не е актуализиран и възможностите на служебния кабинет са ограничени.

“За да бъде българският бизнес подпомогнат в случай на една нова COVID вълна през есента или зимата, ние сме предприели мерки. Подготвяме актуализация на бюджета, която да запази текущите параметри, но да се актуализират разходните пера по тези мерки”, каза служебният министър на финансите Асен Василев. 

Актуализацията ще бъде в тази посока - без да се увеличава дефицитът, да има повече пари за бизнеса чрез промени в разходната част, стана ясно от думите на министъра. “За да дадем пари за мерки, трябва да ги вземем отнякъде или трябва да спрем течове и неефективни разходи, или да подобрим събираемостта. 

Министерство на финансите е фокусирано да работи и в двете насоки така, че парите, които трябва да се събират, да бъдат наистина събрани, парите, които се харчат, да бъдат максимално ефективно изхарчени”, обясни служебният финансов министър.

Пламен Димитров, президент на Конфедерацията на независимите синдикати, пред “Труд”: Настояваме за подкрепа 75/25

“Ние постоянно сме в режим на обсъждане на мерките със служебното правителство, но нашето предложение е да се промени мярката 60/40 на 75 на 25, или да се покриват 75% от брутното възнаграждение на служител за времето, за което той не работи, независимо дали е 1 или 4 часа, защото затворени бизнеси вече няма, но заради нисък обем на работа и поръчки има пострадали бизнеси”. 

Това заяви за “Труд” Пламен Димитров, президент на Конфедерацията на независимите синдикати. “Като наличност парите са там, България получи 1 млрд. лв. по инструмента SURE за мярката през май, така че пари в бюджета има”, допълни той.

По думите му аргументът на правителството е, че е нужно време за нотификация на мярката, затова и социалният министър Гълъб Донев предложи да удължат 60 на 40 в този вид до края на юли. “Но ние продължаваме да настояваме за тези 75% и ще го кажем и на съвета”, каза Пламен Димитров. Проблемът остава за сектори към туризма, ресторантьорството и транспорта, за които изтече помощта в размер на 290 лв. Остава да се реши какви специфични мерки ще има към тези сектори, които в никакъв случаи не са почнали да се възстановяват, за разлика от други, допълни Димитров.

Според него гаранционната програма за отпускане на заеми е добра за секторите, които са стигнали предкризисните нива и с този кредитен ресурс ще могат да възстановят изцяло бизнеса си.

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, пред “Труд”: Помощта е допустима до края на декември

“Важно е да се каже на бизнеса, че дори и в модифициран вариант ще продължи подкрепата за заетостта 60/40, за да не бързат шефовете с оптимизация на персонала”. Това заяви пред “Труд” Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. “Ако до седмица се вземе решение, подкрепата няма да се забави и ще дойде навреме”, допълни той.

Велев обясни, че допустимата държавна помощ за мерките за бизнеса по програмата на ЕК е до края на декември. 

“Нужен е диалог с правителството, за да подобрим мярката, защото намаляването на прага за допустимост (увеличаване на прага за процентния спад на оборота на предприятието) не решава проблемите и не премахва недъзите на мярката. Тази мярка е за подкрепа на заетостта и на доходите на хората, които са в предприятия с голям спад на продажбите”, допълни той и подчерта нуждата от улеснения за секторите туризъм и транспорт.

Браншова асоциация алармира: Спряха средствата за ресторантьорите

Няма яснота дали ресторантите ще получат пари за затварянето им през месеците март и април.
Малкият и среден бизнес продължава да чакат компенсации за месеците март и април по програма “Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП, засегнати от временните противоепидемични мерки”, заявиха от Българската асоциация на заведенията (БАЗ).

Въпреки наличния финансов ресурс, изплащането на обезщетенията по тази програма се бави и все още нямаме информация дали правилата за кандидатстване за въпросните два месеца на 2021 г. остават същите или ще търпят промени. Става въпрос за средства, които са договорени още през октомври 2020 г. и с одобрена програма са изпратени в Националната агенция за приходите.

“До момента програмата вървеше със закъснение, но вървеше доста добре. Категорично отказваме да ни замесват в политически битки и интриги, но откакто в България заработи служебното правителство, програмата спря! Това е факт, който ние изпитваме на гърба си и не се променя от опитите на отговорните фактори да го променят чрез публичното си говорене”, посочват от БАЗ. Доколкото имаме информация, по програмата тече някаква ревизия, но до кога ще продължи и ще тръгне ли отново подкрепата за бизнеса, ние не знаем, допълват от асоциацията.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура