Тепърва ще пишат териториални планове за преход
49% по-малко вредни емисии до 2030 г.
Мините за добив на въглища ще бъдат закрити, а върху тях ще бъдат изграждани паркове за ток от слънцето или вятъра. Това става ясно от „Споразумение за партньорство на Република България за 2021-2027 г.”, което е пуснато за обществено обсъждане. В документа е записано, че се предвижда постепенно намаляване на производството на ток от лигнитни въглища.
А за въгледобивните райони, които ще бъдат засегнати, от „Фонда за справедлив преход ще бъдат осигурени инвестиции за мелиорация на териториите, за да се даде възможност за последващото им използване за ВЕИ”, пише в документа, разработен от кабинета.
В Плана за възстановяване и устойчивост пише, че трябва да бъде подготвен план за постепенно премахване на централите на въглища до 2038 г., а до 2026 г. емисиите при производство на електроенергия трябва да бъдат намалени с 40% спрямо 2019 г.
В документа „Споразумение за партньорство на Република България” е заложено намаляване на емисиите на парникови газове с 49% до 2030 г. спрямо 1990 г. Като това намаление не е ограничено само до енергетиката, а включва и сектори като промишленост, транспорт, селско стопанство и околна среда, „всеки от които ще бъде подложен на трансформация”.
„Засегнати са предприятията в българската икономика и по-специално в промишлеността поради значителния дял на енергоемката индустрия”, пише в документа, за който последните коментари от Европейската комисия (ЕК) са получени през януари. Мнения по документа се приемат до 21 април, след което той официално ще бъде изпратен до ЕК за одобрение.
В Споразумението за партньорство е посочено, че извеждане от експлоатация на въглищните централи ще доведе до загубата на 20 900 преки работни места. Като се вземат предвид вторичните ефекти върху заетостта, броят на засегнатите работници ще нарасне до 56,2 хил., а общият броят на засегнатите хора се оценява на 123,6 хил. Мащабът на икономическото и социално въздействие на този преход ще бъде най-висок в регионите, където икономиката се основава на добив на въглища и производство на електроенергия - Стара Загора, Кюстендил и Перник, пише в документа. Тези три области ще са изправени пред дълбока икономическа трансформация и, ако не бъдат разработени планове за растеж и работни места, ще бъдат в риск от задълбочаване на икономическите спадове, безработица, обезлюдяване и бедност. Решението за затваряне на мините вече е взето, а тепърва сега ще пишат териториални планове за справедлив преход.