Бравата обикновено не затруднява апашите
Рекорден брой полицейски патрули за Коледа и Нова година
Обири, грабежи и набези все по-често съпровождат празниците. В поредицата от почивни дни масово собствениците отиват на почивка, а след връщането си заварват жилищата си обрани. Най-често крадците тарашат за пари и ценности, но често оставят след себе си сериозни щети, казват от полицията и посочват, че в треската за пазаруване, обраните по молове и базари, не са рядкост. Затова от Министерство на вътрешните работи обявиха, че предприемат безпрецедентни мерки за сигурност в цялата страна. Над 11 000 полицейски екипа ще осъществяват денонощно наблюдение, с фокус върху превенцията на пътни инциденти и защитата на имуществото на гражданите, заявиха пред “Труд news” от ведомството. В София получават сигнали средно за по два обира на ден. Инспекторът в “Криминална полиция” към СДВР Елена Кръстева посочи, че при имоти с видеонаблюдение често реакцията за пристигане на патрул на място е по-бърза.
В столичната СДВР има средно по два сигнала за обири на ден.
“Ако собствениците получат сигнал от приложението, на което следят камерите си, че има движение и подадат сигнал, шансът полицаите да пристигнат навреме и да хванат крадците е по-голям”, каза тя и уточни, че има случаи, при които престъплението е извършено в присъствието на живеещите в имота, докато собствениците спят.
Въпреки че домовете се заключват прецизно, ключари твърдят, че бравата обикновено не затруднява апашите. Андрей Сапунджиев от Националния съюз на ключарите обясни, че най-лесни за отключване са китайски и турски патрони с дупчици, или т. нар. ямкови брави. Времето за отварянето им със шперц е точно толкова, колкото и с истинския ключ. Сапунджиев посочи още, че ключалките от касов тип нямат нищо общо с трезорните врати, въпреки че създават усещане за сигурност. По думите му целта на по-скъпите и сигурни ключалки е не да бъдат неразбиваеми, а да забавят крадците. Той съветва да се подсилят не само вратите, но и прозорците.
“За да се постигне максимално добро заключване, има няколко компонента. Освен патронът, който трябва да е хубав, може да се сложи и т. нар. бронировка, която предпазва и бравата, и патрона”, заяви експертът по ключова сигурност Ерик Борисов. Той обясни и как да се предпази автомобилът от това да бъде копиран сигналът при безключовото палене. По думите му защитата за тях е калъф. “Когато ключът се сложи в него, той защитава сигнала и не може да бъде копиран”, посочи експертът.
От МВР съветват при пътуване да не се тагваме в социалните мрежи, да предупредим само близки за отсъствието си. По възможност да не носим крупни суми в себе си на места със струпвания от хора.
Скрити под шапки и със слънчеви очила
Облечени добре и с големи чанти девойки дебнат за портфейл.
Даниела Фархи,
Труд news, Варна
Бременни джебчийки шетат из моловете във Варна и правят лесни удари, защото никой не би ги заподозрял. Един от триковете е да спрат до млада майка и докато се радват на бебенцето є, ловко да преровят окачената на количката чанта. Някои работят, докато дойде време да раждат. Наскоро в капана на полицията паднала бременна в деветия месец джебчийка. И останалите вече са дегизирани отлично - облечени са много добре, ухаят на скъп парфюм и са на възраст от 16 до 28 г., разказа главен инспектор Живко Костадинов, началник сектор “Престъпления против собствеността” в ОДМВР-Варна. Той изброи отличителните белези, по които можем да познаем крадлите - те винаги носят големи чанти, често не свалят слънчевите си очила в магазините, а някои са и с шапки с периферия, за да предпазят лицата си от охранителните камери.
Обикновено шетат из магазините за дрехи и дебнат край пробните за оставен без надзор багаж. Другото им любимо място е градският транспорт. Там търсят жертви до машините за продажба на билети, а при качване или слизане се струпват пред втората или третата врата на автобуса и разиграват изпитан сценарий. Едната се бави, другите подемат скандал, струпват се около набелязаната мишена и след миг портфейлът е отмъкнат. Въпреки ловкостта на джебчийките, местните са добре познати на полицията и кражбите се разкриват за броени часове, ако потърпевшият подаде сигнал. По-трудно е през лятото, когато във Варна прииждат и румънки, които на място си изработват парите за морската ваканция.
Слагат допълнителни брави на входните врати
Пуснати щори и пердета са сигнал, че собствениците ги няма.
Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново
За да се предпазят от посегателства по време на празниците, жителите на Великотърновска област масово опасват жилищата си с камери за видеонаблюдение през мобилните си телефони, а някои дори монтират допълнителни брави на входните врати.
“За по-голяма надеждност, бравата трябва да е с интегрирана алармена система, която се активира при натиск върху скобата. При опит за избиване на вратата, когато се опитват да влязат със сила, алармата се включва. Важно е да се провери и ключалката. Ако на вратата, в близост до ключалката, има цепнатина е ясно, че домът вече е провокирал интереса на крадците”, съветват криминалисти от Велико Търново.
Те напомнят да не се оставят големи суми пари и ценности в жилищата.
“Най-често бандитите търсят бижута, телефони, лаптопи, фотоапарати и други вещи, които лесно могат да се изнесат в джоб или раница. Има малки сейфове за дома, в които може да се скрият скъпите вещи. Прозорците също трябва да бъдат подсигурени, за да не се превърнат във вход за обирджиите. Ако имотът е къща, трябва да се почистят храстите пред сградата”, посочват още експерти по сигурността.
Те дават напътствия и как да бъдат надхитрени престъпниците: “Когато собствениците оставят напълно спуснати щори и пердета през почивните дни е знак, че жилището е необитаемо. Да не се споделят планове за пътуване в социалните мрежи. Хората трябва да знаят още, че не бива да дават информация по телефона. Това е един от методите на крадците да съберат предварително информацията, от която се нуждаят. Постигат това като се представят за служители на големи компании и правят анкета по телефона. Така избират момента за обир”, изброяват още охранители.
Апашите не подминават и мазета
Мария Кехайова,
Труд news, Бургас
Варненецът, грабнал златните накитите и хукнал с тях.
В Бургас най-желаната плячка за крадците по Коледа се оказва ракията. Полицията задържа преди броени дни 50-годишен криминално проявен и осъждан местен жител, извършител на множество взломни кражби от избени помещения. Той разбивал вратите в центъра и комплексите, и тарашел основно за ракия, но заедно с това отмъквал цветни метали, велосипеди, резачка за дърва, месингови катинари, малка бензинова горелка и др.
Освен това действал много внимателно. Носел огромна връзка с ключове и първо се опитвал да отключи вратите, ако не ставало, тогава използвал щанга и отверка, за да взломява. Претарашил е близо 60 изби.
От около седмица полицаи с дългоцевни оръжия патрулират в града на местата, където има голямо струпване на хора. Целта е предотвратяване на груби нарушения на обществения ред и недопускане на терористични актове.
Още в първия ден от дежурството си те заловиха жител на комшийска Варна. Той влязъл в златарски магазин в центъра и обяснил на продавача, че избира пръстен, когато му показали една табла с накити, той я грабнал и хукнал в посока сградата на Общината, където се натъкнал точно на патрулиращите полицаи.
Николай Копринков стана жертва на крадци
Извършителят е задържан
Николай Копринков е секретар на президента Румен Радев.
Задържаха криминално проявен мъж при опит да обере жилището на секретаря по вътрешна политика на президента Румен Радев. Инцидентът е станал в столичен квартал в апартамента на Николай Копринков. Престъпникът е проникнал през прозореца, знаейки, че собственикът отсъства. Съседите обаче знаели същото и при доловен от жилището на Копринков шум, подали сигнал на спешния номер 112. Реакцията на полицейския патрул била светкавична и полицаите приклещили крадеца в опит да се измъкне през терасата. Той е задържан, криминално проявен. По случая се води разследване.