На 95 години световноизвестният физик продължава да помага на ученолюбиви българчета
Предоставил е четири къщи на бежанци
Да станеш студент на 15 години, на 18 да емигрираш във Франция, без да знаеш езика и без пари, на 28 вече да си най-младият професор по физика в света – това е възможно, ако се казваш Минко Балкански и имаш амбицията да завършиш университета на своя идол Луи Пастьор - елитния Екол нормал сюпериор в Париж.
Бъдещият учен е роден на 24 юли 1927 г. и преди броени дни навърши 95 години. Живот, изпълнен с много труд, четене, преподаване, издирване и отглеждане на млади таланти. Ученолюбивият Минко взема по два гимназиални класа на година и така завършва средното си образование по-рано. На 15 е приет за студент в Софийския университет, но мечтата му е да учи във Франция - и то не къде да е, а в университета на своя идол в науката Луи Пастьор. Това е елитният Екол нормал сюпериор в Париж. По онова време българчето от село не знае, че във Франция съществуват университети, където се подготвя елитът на нацията, а там не приемат чужденци.
Първа професия - градинар
С няколко долара в джоба и без да знае езика, през есента на 1945 г. Минко Балкански успява да се добере до Париж след доста перипетии. Не е приет в университета, разбира се, затова използва единствения адрес във Франция, с който разполага – на годеницата на българин, семеен приятел, който е завършил за зъболекар във Франция, но се връща в България да продаде имотите си, преди да се ожени. Властите у нас обаче не го пускат да замине и така провалят брака му.
Госпожицата живее в Бордо. Прочела писмото от годеника си, тя разбира какво се е случило. Съжалява измореното и гладно момче. Приютява го срещу задължението да работи в градината й. За късмет на Минко в къщата има голяма библиотека и вечер той чете книги по физика и химия, изучавайки по този начин френската терминология. Мечтата му да следва във Франция не угасва и той се явява на изпит за Националното висше училище по химия в Бордо. Въпреки че не знае френски, се справя със задачите по математика и физика и е приет.
Мечтата е сбъдната
Оттук нататък животът му е изцяло отдаден на науката. След университета работи в лабораторията по електрохимия на Сорбоната, където защитава дисертация на 27 години. От 1955-а е член на лабораторията по физика на недостъпния някога Екол нормал сюпериор. На 28 години вече е професор в университета “Пиер и Мария Кюри” – най-младият професор по физика в света. Там оглавява лабораторията по физика на твърдото тяло.
Франция е тясна за мащабите на Минко Балкански. Той работи в Масачузетския технологичен институт, многократно е гост-професор в Калифорнийския университет “Ървайн”, където го удостояват с титлата “Заслужил професор”. Представя свои изследвания в 34 университета в света, чете лекции в Япония и Китай. Има дългогодишно научно сътрудничество с Индия, където участва в създаването на Висш институт за научни изследвания. Президентът Раджив Ганди го удостоява с най-високата степен на Наградата за заслуги към Индия.
Обратно на село
Чак през 1992 г. проф. Балкански си идва за първи път в България. След заминаването му за Франция той е обявен за невъзвращенец и има смъртна присъда като дезертьор, защото не се е явил на военна служба. Затова 50 години не си и помисля да прекрачи Желязната завеса. Завръщането му е по повод на това, че е удостоен с титлата „Доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тогава посещава родната Оряховица заедно със съпругата си – французойка, и се среща с цялата рода. Вижда колко запустял е домът му и буренясал дворът – половин век разруха. Баща му Миню почива още през 1958 г. от рак. Преди това синът моли българските власти да го пуснат на лечение във Франция, но му отказват.
Минко Балкански решава да направи нещо за родния си край. С френското му семейство обсъждат въпроса и всички го подкрепят. Решават да възстановят къщата и дюкяна в с. Оряховица, да създадат фондация, която да подпомага млади български таланти. Нещата около фондацията, която наричат „Миню Балкански“ на името на бащата на професора, поема изцяло синът му Ален-Мишел-Александър, известен в Калифорния, където живее, като Алекс Балкански. Той е завършил Харвард, влиятелен човек зад океана, изобретател в областта на физиката. На откриването на възстановените къщи в Оряховица цялата френска фамилия каца в Бургас с частния самолет на Ален.
„Децата“ на фондацията
Може да се каже, че от 1993 г. Минко Балкански проявява жив интерес към родното образование. Той решава да закупи още няколко къщи в селото, които превръща в учебен център с места за настаняване, учебни зали, библиотека, спортен салон, музей. Община Стара Загора дарява на фондацията старото училище, което също е реставрирано. Там всяко лято се организират станалите вече прочути школи за ученици - по математика, роботика, физика, астрономия, английски и френски език, архитектура и дизайн, музика и изкуства. Има курсове и за учители по информатика, които да повишават квалификацията си. Тази пролет по решение на професора и фондацията четири от къщите бяха предоставени безплатно на бежанци от Украйна.
Професорът издирва чрез конкурси надарени деца по математика, физика и информатика и им помага да влязат в подготвителните курсове на най-престижните френски университети. След това ги подпомага, докато следват. Всичко това се финансира от фондацията. Преди това нито един българин не е имал достъп до Екол нормал сюпериор и Екол политекник – университети-мечта дори за самите французи.
Сега „децата“ на фондация „Миню Балкански“ са уважавани професори по физика, математика, медицина в престижни университети във Франция, Швейцария, САЩ. Минко Балкански се гордее с тях и ги разбира, че никой не се е върнал в България. У нас науката не е на почит, а дарителството е работа на „бели врани“ като неговото семейство.