Наследява го внучката Виктория, която може да претендира за италианската корона
Разследвали го за международен трафик на оръжие
На 86 години и само седмица преди да духне 87 свещички в Женева почина наследникът на италианската корона принц Виктор Емануил Савойски. Той е роден в Неапол на 12 февруари 1937 г. и е син на последния крал на Италия Умберто II и на белгийската принцеса Мария Жозе. Негова леля, тоест сестра на баща му, е българската царица Йоанна и съответно нейният син цар Симеон II e първи братовчед на споминалия се несбъднат монарх. Напуска Италия заедно с баща си и майка си през 1946 г. и стъпва в родината си отново чак през 1998 г., когато Рим вдига забраната за принудителното му изгнание.
През 1971 г. Виктор Емануил Савойски се жени за родената в Генуа шампионка на Италия по водни ски Марина Дория. Интересното е, че двамата проплакват за пръв път в един и същи ден, но на две различни години - булката е с две години по-голяма от младоженеца. Първо сключват граждански брак в Лас Вегас, а след това минават под венчило на религиозна церемония в Техеран, където царува техният приятел - шахиншахът на Иран Муса Реза Пахлави. Според светските хроникьори от ония години любовта им е истинска и не може да бъде помрачена от броженията сред италианските монархисти, които смятат, че красивата, брилянтна и интелигентна млада жена е недостойна за престолонаследника, тъй като във вените є течала много малко синя кръв. На 22 юни 1972 г. в Женева се ражда синът на двамата Емануил Филиберт, който става автоматично наследник на италианската корона след баща си, а едно от седемтте му имена е “Реза” - жест към големия и мощен тогава приятел в Техеран на двамата родители. И независимо от подмятанията, че шахиншахът бил любовник на Мария Дория преди да се запознае с Виктор Емануил, в некролозите си за кончината му италианските медии определиха неговия брак като изключително солиден. Просто защото красивата генуезка остава докрай до съпруга си, въпреки неговите гафове, забъркванията му в разни далавери и честите ожесточени семейни кавги.
В бележките си за живота на претендента за “замразения” италиански трон, влиятелният в. “Кориере дела сера” подчерта, че приживе той е бил доста противоречива личност, белязана от убийството с ловна пушка на германския студент Дирк Хамер на френския остров Кавало през 1978 г. - инцидент, който променя живота му завинаги. Престолонаследникът е съден на дълъг процес, накрая е оправдан, но петното на умишленото убийство остава, често съживявано от негови нелепи приказки и хвалби насам-натам. А пълното му име е Виктор Емануил Алберт Карло Теодор Умберто Бонифаций Амедео Дамиано Бернардино Дженаро Мария и след раждането си той веднага е провъзгласен за “принц на империята”, заформена в средата на тийсетте години от фашисткия режим в Италия чрез завладяването на няколко колонии в Африка. Всъщност Виктор Емануил получава титлата принц на Неапол заедно с историческата титла принц на Пиемонт от дядо си - суверена на Италия Виктор Емануил III, на когото е кръстен. И след края на Втората световна война компрометираният покрай връзките на кралското семейство с фашизма и нацистка Германия негов баща Умберто II, сложил короната само за месец, решава да абдикира, за да направи сина си крал ненавършил и 10 години. Но на 2 юни 1946 г. е произведен институционалният референдум, който дава на италианците възможност да избират между монархия и република, печелят го републиканците и за Виктор Емануил тронът става мираж. Защото на 12 и 13 юни 1946 г. парламентът предоставя правомощията на държавен глава на министър-председателя Алчиде де Гаспери и с влизането в сила на Републиканската конституция на 1 януари 1948 г. мъжките потомци на на Савойската династия са прокудени от Италия. Чак до 2002 г., когато конституционната разпоредба за изгонването е анулирана и тогава Виктор Емануил публикува заедно със сина си Емануил Филиберт декларация, в която се заклеват в безусловна вярност към републиканската конституция и към президента на страната.
По този начин двамата изрично се отказват от всякакви династични претенции към италианската държава, но малко след това Виктор Емануил иска без да му мигне окото от родината си обезщетение от 260 млн. евро за неговото принудително изгнание, както и реституцията на активите, конфискувани през 1948 г. от кралската фамилия. Не получи май нищо, но в замяна на претенциите си той е погнат жестоко от властите заради някои негови стари и по-нови прегрешения, най-вече от финансово-икономически характер. Така например през 70-те години на миналия век Виктор Емануил е разследван за международен трафик на оръжие в някои страни от Близкия изток, които са били под ембарго. Бил е също така бизнес посредник в сянка на италианската държавна компания за производство на вертолети “Agusta” и благодарение на приятелството си с шаха на Иран през седемдесетте години спретва съмнителен алъш-вериш с хеликоптери между Италия, Иран и някои арабски страни. Припомнено му е също така, че подобно на много известни личности от италианската управляваща класа, включително и експремиера Силвио Берлускони той е бил член с карта №1621 на тайната масонска ложа за борба с левите сили “P2” на небезизвестния аферист и бивш фашист Личио Джели. Накрая, на 16 юни 2006 г., по заповед на прокурора от южния италиански град Потенца Хенри Джон Уудкок, Виктор Емануил бе арестуван по обвинения в корупция, експлоатация на проституцията и престъпни договорки за строителство в София със съдействието на братовчеда Симеон II на детска болница. След дълги съдебни дела несбъднатият монарх бе оправдан по всички обвинения и на 23 февруари 2015 г. получи обезщетение от 40 хил. евро за дните, които е прекарал в затвора на Потенца като невинен. Малко след това обаче Виктор Емануил поиска от правителството в Рим реституция на семейните бижута на кралската фамилия, които отдавна се съхраняват в трезора на Италианската национална банка и отново си навлече гнева не само на управляващите на Апенините, но и на обикновените им жители.
Преди няма и година обаче несбъднатият владетел взе най-смелото решение в живота си - той промени хилядолетните закони на Савойската династия и я отвори за наследници на короната от женски пол, още повече, че синът Емануил Филиберт има две дъщери. Така по-голямата от тях - Виктория, която се изявяваше като инфлуенсърка в Париж, стана престолонаследничка. Последните няколко години Виктор Емануил прекарва в инвалидна количка поради проблеми с краката и на миналата Коледа принцът, роден да царува, но който никога няма да стане крал, вдига много висока температура. Малко след това е откаран в женевската болница, където лекарите не успяват да му помогнат и той почива. А преди няколко месеца на репортерски въпрос има ли нещо, за което да съжалява, Виктор Емануил отговаря: “Съжалявам единствено за това, че не израснах в Италия!”.