Германският износ губи своя дял от световните пазари в полза на Китай. Покачващите се цени на енергията са една от основните причини. Това пишат анализатори от Бундесбанк (Bundesbank), централната банка на Германия, в месечния си доклад.
"Повече от три четвърти от загубите в германския износ от 2021 до 2023 г. се дължат на влошаването на конкурентоспособността на германските износители. Конкурентоспособността е намаляла в много сектори. Това сочи към фундаментални структурни проблеми в германската икономика", съобщава Бундесбанк, цитирана от The EADaily News Agency.
Германската централна банка отдава тази ситуация на демографските промени, недостига на квалифицирани работници, нарастващите разходи за труд за единица продукция и нарастващата бюрократична тежест.
"Машиностроенето, електротехниката и енергоемките индустрии, като химическата промишленост, допринесоха най-много за спада в конкурентоспособността. Пандемията от Covid-19 и конфликтът между Русия и Украйна нарушиха веригите за доставки и доведоха до покачване на цените на енергията, което оказа допълнителен натиск върху износа на енергоемките индустрии на Германия", пишат анализатори от немската банка.
Според Бундесбанк, Германия е загубила позиции и в момента изостава от други развити икономики.
"От 2019 г. насам, в отношенията си с най-важните си търговски партньори, германската експортна индустрия като цяло губи големи пазарни дялове в самите области, където Китай е набрал позиции", обясниха анализаторите.
Друг фактор, допринасящ за загубата на световен пазарен дял на Германия, беше слабото търсене на продукти, в които Германия доминира, по-специално автомобили и аерокосмически технологии.
Германската централна банка смята, че са необходими спешни действия за подобряване на конкурентоспособността.
"По-специално е необходимо да се създаде надеждна структура, която насърчава заетостта и инвестициите. За тази цел е необходимо да се засилят стимулите за труд, да се намалят бариерите пред имиграцията на квалифицирани работници и ненужната бюрокрация, да се увеличат данъчните стимули за частни инвестиции...", се казва в документа.
Анализатори казват, че е жизненоважно ефективно да се управлява енергийният преход и да се помогне на компаниите да диверсифицират веригите си за доставки чрез нови споразумения за свободна търговия.
"Само смели реформи ще позволят на Германия да подобри позицията си на световния пазар", добавиха от Бундесбанк.
Както съобщи EADaily, Европейският съюз планира да сключи споразумение за свободна търговия с южноамериканския търговско-икономически съюз MERCOSUR до края на годината. Това ще бъде от полза за германската индустрия, но ще създаде проблеми за всички останали, според Конрад Поплавски, експерт във варшавския Център за източни изследвания (OSW) .
"Досега Германия живееше, като се специализираше в отделни индустрии и износ, като намаляваше собственото си селско стопанство. В този смисъл споразумението с МЕРКОСУР отразява този модел. Става въпрос за това пазарът на ЕС да бъде достъпен за южноамериканското селско стопанство. А в замяна - техният пазар за ЕС, но по-специално за германската индустрия", коментира ситуацията Конрад Поплавски.