Разформироването на тандема Албания-Северна Македония ще предизвика трус
В неделя в Скопие пристига Урсула фон дер Лайен, но властите там няма да могат да ѝ кажат нищо ново. А и какво да ѝ кажат? Че движение по процедурата за промяна в конституцията с вписване на българите в нея няма и че въпреки натиска, осъществяван от ЕС върху местната опозиция, тя не променя твърдата си позиция на отказ от подкрепа?
Това си го знаем без отговорните лица край Вардар публично да ни го съобщават. Както направи тези дни президентът Стево Пендаровски в поредното си интервю по един от местните тв канали.
Само да вметна, че в последно време Пендаровски е в люта битка за това кой да бъде най-горе на почетната стълбичка в състезанието между държавните ръководители от Западните Балкани, който най-често се появява на екрана от телевизора.
И съперник му е не някой друг, а - досещате се!, президентът на Сърбия Александър Вучич. Той според мен е абсолютният шампион в тази публична надпревара и както се казва на спортен език, води поне с една обиколка на Пендаровски и другите колеги от района. Не минава ден без Вучич да намери начин да влезе в новините, още повече, че и самият той се грижи това да се случва. Пък и има поводи за това, особено когато напрежението около Косово се увеличава. Но и да е на нормалното си ниво на „ниска интензивност“, Вучич пак е на екрана да обяснява на сърбите какви усилия полага да не „предаде“ Косово. Но това си е друга тема с потенциал за изследване.
В случая с президента на Северна Македония Стево Пендаровски повишеният му интерес към общуване от тв екрана със своите потенциални избиратели е достатъчно ясно доказателство, че той вече е преценил да се кандидатира за втори мандат, колкото и да ни обяснява, че все още нямал категорично и твърдо решение. Щяло да зависи от подкрепата, която евентуално ще получи от някоя от политическите партии в страната. Да ги разправя на някой друг, не на мене.
Стево започна кампанията си за втори президентски мандат в мига, в който вечерта на 5 май 2018 г. стана ясно, че печели надпреварата с кандидата на ВМРО-ДПМНЕ професор Гордана Силяновска-Давкова. И оттогава, та до днес, внимателно и последователно той изгражда образа си на политик, който заслужава да получи доверието на избирателите за втори път.
Предпазлив и умерен в участието си в медиите през първите месеци, с точен избор на момента и медията, пред която да говори, в последните седмици Пендаровски все по-често се появява на тв екраните. Речовит е, общо взето, не говори глупости, но понякога надхвърля мярката на добрия тон. Но дали през пролетта на следващата година ще спечели втори президентски мандат е работа на избирателите от Северна Македония.
В последното си интервю Пендаровски съобщи, че няма раздвижване по въпроса за конституционните промени и че според него до пристигането на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в Скопие на 29 октомври гласуване няма да има. Както го беше казал: „Аз съм добре информиран реалист“. Тази му позиция му давала възможност да прецени, че липсващите осем депутатски гласа за мнозинство от две трети все още не са осигурени: „Осем човека не могат да паднат от небето. Не виждам индикация за такова нещо“. Както и да припомни, че депутатите от опозицията са подписали нотариално заверени декларация да не гласуват въпросните промени с включване на българите в основния закон на страната: „Макар тези декларации да нямат правна тежест и предполагам, че са пиар“. Така че когато Фон дер Лайен пристигне в неделя, нейните колеги от правителството и премиерът Димитър Ковачевски няма да могат да рапортуват, че Северна Македония има напредък по пътя към европейското членство. И че основното условие за това - вписването на българите в конституцията, все още не е изпълнено.
Това от една страна. Дори и без да могат да зарадват Фон дер Лайен с добри новини за промяна на позицията на местната опозиция относно промените в конституцията, нейната визита ще има за цел най-вероятно да задоволи любопитството на правителството и на обществеността с новите идеи на Брюксел за бъдещата интеграция на страните от Западните Балкани в ЕС. Няма никакво съмнение, че председателката на ЕК ще носи със себе си скицирания от нея неотдавна в Тирана нов план за растеж на Западните Балкани, който тя представи на срещата в албанската столица, посветена на Берлинския процес.
В най-общи линии планът предвижда отваряне на нови търговски пътища в специфични области на общия пазар на ЕС за балканските страни, като свободното движение на стоки и услуги, автомобилният транспорт, енергията, електричеството и единният цифров пазар. Шестте страни от Западните Балкани, всяка от които е на различен етап от пътя си към членството в ЕС, трябва да приложат бързи реформи, които от своя страна да бъдат придружени от инвестиции.
Изпълнението на изискването за реформи, което неминуемо съпътства всяка една такава програма за финансиране, е тъкмо обстоятелството, което тревожи Брюксел. И то трябва да бъде поставено пред местните политици със същата категоричност, с която бе изречена в Тирана - подкрепа по заслуги. И тъй като Фон дер Лайен няма да посети само Северна Македония, а и останалите държави кандидатки, този императив вероятно ще изглежда различно в различните страни.
Казах всичко това, защото имам впечатлението, че в последно време думата „реформи“, които непрекъснато се изискват от властите в Северна Македония, се превръщат в една от най-неприятните за употреба думи. Не са един и двама анализаторите, които открито говорят за умора в обществото от исканите реформи, срещу които страната да получи повече шансове за пълноправно членство в ЕС. Мисля, че основание за такива настроения, макар и не в степента, в която опозицията вижда нещата, има. Но така или иначе и този път от Брюксел дават ясно да се разбере, че без усилия от страна на Скопие няма да мине.
И знаете ли, местните политици май си имат набор от мантри, с които плашат съгражданите си за последствията от блокирането на пътя към ЕС. Най-новата, струва ми се, е евентуалната раздяла с Албания, която да тръгне сама напред към европейското членство. Щом като и Пендаровски във въпросното интервю също я пусна в обращение, при това не му е за първи път, значи работата е сериозна.
За гражданите на Северна Македония освен традиционното съседско съперничество, характерно за Балканите, отделянето на Албания би означавало и нещо друго. Албанският етнически елемент в Северна Македония е крайно ревнив по отношение на политиката на властите в страната за европейската интеграция на държавата. Оформянето на тандема Албания-Северна Македония по този път внасяше известно успокоение сред местните албанци, че дори и да има някакво забавяне поради различните „патриотични игри“ на македонците, все пак и албанците оттатък границата все още са заедно с тях.
Разформироването на тандема Тирана-Скопие означава трус сред албанската общност в Северна Македония, който може да постави в риск сигурността на държавата и на региона. А това никой не иска. Особено на фона на всичко, което се случва наоколо.
Иначе Стево Пендаровски е прав - до неделя промяна в конституцията няма да има и осем депутатски гласа няма да паднат от небето.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура