Ротавирус или хранително отравяне?

Ротавирус или хранително отравяне?

Вирусите се предават от болен човек, бактериите - от развалена храна

Признаците са сходни и само анализът на изпражненията може да потвърди или отхвърли диагнозата

Сред хората терминът “ротавирус” се е превърнал в нарицателно. Мнозина наричат състояния, които включват диария и повръщане, “ротавирус”. Но не всеки епизод с подобни симптоми е гастроентерит, причинен от този конкретен вирус.

Заболяване, придружено от внезапна поява на симптоми на повръщане и/или диария, се нарича инфекциозен гастроентерит или чревна инфекция с неизвестна етиология. То от своя страна може да бъде причинено от вируси или бактерии. Но наистина, според статистиката, най-честият причинител на чревната инфекция е ротавирусът, следван от норовируса, аденовируса и други. От водещите бактериални инфекции преобладават кампилобактериозите и салмонелозите.

Ротавирусната инфекция е заболяване, причинено от РНК-съдържащи ротавируси. Източникът на инфекция е болен човек. Инкубационният период продължава от 15 часа до няколко дни. Заболяването започва остро, със симптоми на повръщане и/или диария, висока температура и силна слабост.

Колкото и да е странно, ротавирусната инфекция е характерна за по-студените месеци, но повишеният брой случаи през лятото се дължи на по-честия контакт с други хора (басейни, плажове, детски лагери), както и на отпуските, когато се храним навън.

Каква е разликата

Каква е разликата между ротавирус и отравяне? На първите етапи няма как да ги различим, но все пак си струва да разгледаме по-внимателно симптомите.

Една от разликите между вирусна инфекция (например ротавирус) и “хранително отравяне” е, че най-често вирусът се предава по фекално-орален път от болен човек. Бактериалната инфекция може да бъде открита в лошо приготвени или развалени храни (точно това се нарича “хранително отравяне”, причината е бактерия).

Вирусната инфекция често възниква внезапно и не е свързана с прием на съмнителни продукти. Чревна инфекция, причинена от вирус, често протича с висока температура. Тя не изисква специфично лечение, за разлика от бактериалната.

Има бактериални чревни инфекции, които имат специфични симптоми, като изпражнения със зелен цвят или кръв в тях. По принцип признаците на бактериални и ротавирусни чревни инфекции са сходни и само анализът на изпражненията може да потвърди или отхвърли диагнозата.

Опасен за малките деца

Ротавирусът е водещата причина за тежка инфекциозна диария при деца. Някои бебета и малки деца може да имат толкова тежка диария, че да загубят твърде много вода, което да изисква спешна помощ и хоспитализация. Едно дете може да бъде заразено с ротавирус повече от веднъж. Последващите заболявания обикновено са по-леки.

Ротавирусът при децата най-често се появява, защото то не мие добре ръцете си или не го прави достатъчно често. Вирусът може да оцелее дълго време върху повърхности като дръжки на врати, играчки и други твърди предмети. Поради тази причина огнища могат да възникнат в предучилищни и образователни институции.

Симптоми

След като детето е изложено на вируса, симптомите могат да се появят в рамките на 2 дни. Това става по различни начини и могат да варират от леки до тежки.

Най-честите симптоми на ротавирус при деца са:

* Гадене и повръщане;

* Честа водниста диария, която може да продължи от 3 до 8 дни;

* Болка в корема;

* Треска, която изчезва за 1-2 дни.

Заболяването е опасно, тъй като дехидратацията може да настъпи много бързо, особено при кърмачета.

Симптомите на дехидратация могат да включват:

* Вялост;

* Сънливост;

* Раздразнителност;

* Суха уста;

* Жажда;

* Бледност на кожата или появата на петна по нея;

* Очите изглеждат хлътнали;

* Усеща се, че фонтанела на детето е хлътнала;

* При плач има по-малко сълзи или изобщо няма;

* По-малко урина, сухи пелени.

Лечение

Лечението на ротавирусната инфекция включва адекватно възстановяване на течностите. Необходимо е да се попълнят загубите на течности и соли с водно-солеви разтвори в размер на 50 мл на килограм тегло (тези препоръки могат да варират в зависимост от интензивността на повръщане/диария).

Един от важните моменти по време на остра диария и повръщане е, че трябва да пиете на малки порции, буквално няколко глътки, но често, за да имате време да попълните загубите. Използват се физиологични разтвори за рехидратация, за предпочитане с добавка на глюкоза за възвръщане на енергията (можете просто да подсладите сами). Сорбентите също са ефективни. Специфично противовирусно лечение за ротавирусна инфекция не съществува.

Ако не можете да се справите с признаците на обезводняване, веднага потърсете лекарска помощ. Усилваща се отпадналост, паднали клепачи, прекалено ускорено дишане и сърцебиене, намален тургор (еластичност) на кожата, рядко уриниране са сериозен повод за хоспитализация.

Най-четени