Само за седмица: Установиха 94 работници без трудови договори

Снимка: Pixabay

Само за седмица инспекторите по труда установиха 94 работници без трудови договори при извършени 1029 проверки за същия период. Нарушенията са констатирани в секторите „Строителство“, „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Селско стопанство“ и „Търговия на дребно“. За шестте месеца на годината броят на такива случаи е 1765 при 25 897 проверки общо, съобщават от Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ).

Писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права, като той се сключва преди постъпване на работа, напомнят експертите. Преди да започне работата, работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от вписването на началото на трудовото правоотношение, заверено в териториалните дирекции на Националната агенция за приходите (НАП), както и длъжностна характеристика, добавят те. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място, преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор, отбелязват също от ГИТ.

Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията, подчертават от ведомството.

Работата без трудов договор е нарушение на законодателството, като глобата е от 1500 лв. до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки в срок от три години, предупреждава Инспекцията по труда.  

От началото на годината са извършени 10 794 проверки за недеклариран труд. През 2025 г. продължава извършването на бързи проверки, които се осъществяват в извънработното време на Инспекцията по труда. Инспекторите по труда са извършили 3359 такива проверки. Те бяха въведени през 2024 г. и са специално насочени към законосъобразното възникване на трудовите правоотношения.

Строителният сектор продължава да е един от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм, казаха в края на юни от Инспекцията на труда. В периода 19 май-13 юни инспекторите по труда са направили 1116 проверки в 1102 предприятия, изпълняващи строителни и монтажни работи.

Констатирани са общо 5122 нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство, от които 933 по осъществяването на трудовите правоотношения, а 4178 се отнасят до осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. По време на осъществения контрол са установени 145 работещи без писмен трудов договор. Съставени са 505 акта за установяване на административни нарушения. 

Работниците и служителите могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения от Главната инспекция по труда специален софтуер ТУК.

Най-четени