След оттеглянето на САЩ от INF и тестването на ракети със среден обсег се очакваше нарастване на напрежението с техния идеологически враг Русия. Тези две от най-големите военни и ядрени сили определено имат най-голяма мощ и влияние в света и учените са прогнозирали как би изглеждал техният военен конфликт. Изследователи от университета Rutgers, Колорадо и Центъра за атмосферни изследвания на САЩ използват нов климатичен модел, за да симулират последиците от ядрената битка между САЩ и Русия и го сравняват със симулацията на НАСА.
Според тях, в случай на ядрена детонация в атмосферата на Земята биха били изхвърлени около 147 милиона тона пепел и сажди. Това ще се разшири около стратосферата, което несъмнено ще предизвика ядрена зима. Саждите няма да се изчистят поне седем години.
Ядрена зима
През първата година след детонацията глобалната температура ще падне с около 7 градуса по Целзий и това ще се влошава в бъдеще. В постоянна тъмнина, температурата ще падне с около 10 градуса, а метеорологичните бедствия като урагани и Ел Ниньо ще станат по-чести и непредвидими.
Валежите през първите месеци след атаката ще намалеят с 30% в световен мащаб, което, наред с радиацията, би причинило огромни проблеми с хранителните доставки, пише IFL Science. „Такава война би имала последствия на глобално ниво. Въпросът е дали човечеството изобщо би оцеляло след подобен сблъсък“, посочват авторите на изследването.
В природата на човеците е да водят война – поне така ни учи историята на световните конфликти. Но в желанието за придобиване на власт и богатство идва и рационалността – която казва, че войните не са желано решение. Натрупването на оръжия е стара военна техника, която се развива в съвсем друга посока след изобретяването на бомбите. По време на Втората световна война и Съветският съюз, и Съединените щати складират ядрени оръжия, въпреки факта, че вече притежават толкова много, че могат да унищожават света отново и отново.
Тогава престава да бъде актуален въпросът „кой може да причини повече вреда“ и се разработва игра, в която целият свят е заложен на карта. Благодарение на технологичния напредък натрупването на оръжия днес е до голяма степен рядкост, защото резултатите от войната теоретично се определят от технологичното превъзходство, а не от материалните оръжия. Днес в света има повече от 15 350 ядрени бойни глави и детонацията на такава бомба от терористи е първият възможен сценарий на катастрофа за световните анализатори. Следващите възможни са, разбира се, ядрени конфликти.
Ако човечеството наистина „потъне“ във война, има някои трикове, които може да използвате, за да увеличите шансовете си за оцеляване. Тъй като цялата ядрена енергия е разположена в северното полукълбо на Земята, логично и най-добрият съвет е да се насочите на юг, във всеки случай на юг от екватора. Страни като Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка и Аржентина са идеални заради много свободна земя за отглеждане на храна и има малък шанс тя да стане цел на ядрена атака.
Според постапокалиптичния роман на Невил Шут „На плажа“ най-добрият избор за вашата дестинация е Мелбърн. Ако войната продължи да се разпространява, насочете се към Антарктида. Ще бъде неприятно, но с адекватна защита и консумативи можете да оцелеете с месеци.
В моменти на паника и бягство, най-важното нещо е да не сядате в колата си, за да се отправите някъде, където смятате, че е по-безопасно. „Не влизай в колата. Не се опитвайте да шофирате и не мислете, че стъклото и металът ще ви предпазят от радиация, защото е невъзможно“, казва експертът по радиология Брудек Будемайер пред Business Insider. Избягването на автомобили също е умно, защото пътищата вероятно ще станат задръстени в целия хаос от неистови шофьори и инциденти и хората ще се окажат в капан в пясък и мръсотия.
Шансове за оцеляване
На мястото на нападението хората нямат шанс да оцелеят. Ако сте на няколко километра, ще видите силна светкавица и съпътстващият удар ще ви достигне за няколко секунди. Дръжте устата си отворена, за да не се спукат тъпанчетата и да започнете да бягате – имате 10 до 15 минути, за да избегнете радиацията. Ако знаете къде да намерите антиядрено убежище, насочете се натам! Множество милионери по света вече са построили свои собствени бункери и един пример е ракетният силоз Atlas, който може да побере 70 души и да ги поддържа живи в продължение на четири години. Комплексът включва самоподдържаща се градина, огромен резервоар за вода, генератор и вятърни турбини.