В рамките на седем дни 1663 читатели на сайта на trud.bg взеха участие в анкета, посветена на един от най-обсъжданите въпроси в последните месеци – протестите срещу въвеждането на еврото като официална валута в България. Резултатите от гласуването очертават недвусмислено как гражданите възприемат тези демонстрации и какви последици очакват от тях.
Най-голямата група участници – 68.55%, смятат, че протестите основно служат за извличане на политически дивиденти от отделни политици и формации. Това мнение ясно говори за широко разпространено усещане, че каузата срещу еврото е по-скоро политически инструмент, отколкото искрено гражданско движение. За мнозина е очевидно, че зад уж спонтанния обществен отпор стоят познати политически играчи, които се опитват да капитализират недоверието и страха на хората от промяна.
На фона на тази доминираща нагласа, само 14.43% от гласувалите вярват, че протестите могат реално да доведат до спиране на процеса по приемане на еврото. Това показва, че дори сред скептиците към валутната интеграция съществува усещане за неизбежност на процеса, предвид ангажиментите на България към ЕС и общата икономическа и политическа посока.
Още 17.02% от участниците посочват, че протестите биха могли да доведат до отлагане във времето на приемането на еврото, което отразява по-умерен скептицизъм – хората не вярват, че еврото ще бъде напълно спряно, но смятат, че социалният и политически натиск може да забави процеса.
Впечатление прави, че нито една от опциите не събира категорично мнозинство – но водещият акцент е политическата употреба на недоволството, което вероятно се дължи и на нарастващото недоверие към политическата класа и към искреността на обществените кампании.
Контекстът допълнително затвърждава този извод. Протестите срещу еврото често са придружени от лозунги, насочени не само срещу валутната замяна, но и срещу европейската интеграция като цяло. Част от организаторите и говорителите са добре познати с антиевропейската си реторика, а участието на определени партии и лидери придава на протестите откровено политически характер.
В крайна сметка, анкетата не просто измерва мнения – тя разкрива настроенията на обществото по една от най-важните теми за бъдещето на страната. И ако нещо е ясно, то е, че в общественото съзнание протестите срещу еврото се възприемат далеч не като чисто икономически или национален въпрос, а преди всичко като политическа игра със силен популистки заряд.
В анкетата са участвали 1663 читатели на "Труд news" в 7-дневен период, с уникални ИП адреси.
Гласувайте в новата анкета на тема „Къде ще прекарате лятната ваканция тази година“, на www.trud.bg.