Стрес и сърдечни проблеми носи смяната на времето

Смяната на времето в България продължава вече 46 години.

Нужни са седмици за адаптация

Въртим часовника напред на 30 март

Психиатър: Референдум би решил въпроса с превъртането на стрелките

Разстройство на биологичния часовник, повишена умора, стрес и рискове за здравето, като сърдечно-съдови проблеми са част от негативите, които ни очакват следващата седмица. Причина за това е преминаване към лятното часово време, предупреждават специалисти. В събота срещу неделя на 30 март, в 03:00 ч. сутринта, часовникът се мести с един час напред - на 04:00 ч. Целта е по-добро използване на дневната светлина, намаляване на разходите за осветление, увеличаване на времето за активности на открито.

Д-р Любомир Канов, психиатър

Но ефектите са за сметка на стреса и проблемите за малки и големи, казват лекари. Смяната на стрелките два пъти годишно с час назад или напред се практикува в България вече 46 години, а причинява пълен хаос. Това смята психиатърът д-р Любомир Канов. Пред “Труд news” той заяви, че е твърдо против смяната на времето. “Не знам защо не се направи някакъв смислен референдум, това не е нещо политическо и най-после проблемът да се реши. Смяната на лятно и зимно часово време е глупава и вредна за хората”, каза лекарят. Той поясни, че като живеещ в Ню Йорк от дълго време, е прелитал Океана над 100 пъти и винаги е изпитвал т. нар. “джетлаг” - състояние на временна умора и дезориентация, което се случва при бързо преминаване през различни часови зони. “Изместването със 6-7 часа, както е в такива пътувания, действително довежда човека до нещо, почти болестно състояние на умора, неспособност за концентрация и пълноценна работа. Просто човек, така да се каже, се влачи през деня, докато се приобщи до нормалната часова структура на денонощието и организмът му се нагласи. Разликата с един час е също увреждаща за доста хора за определено време, в което се извършват тези, според мен ненужни и необосновани промени от зимно в лятно време”, посочи д-р Канов. Уточни, че те се отразяват доста по-тежко на хора, които се адаптират по-трудно, на млади, но и стари, които имат проблеми със седмици. “Те се дължат на факта, че нашият организъм е много точно калибриран хормонално, биологически и физиологически към определена продължителност на деня и на нощта. Причинява се дисбаланс от тези промени, дори и да са само от един час. Храносмилателна система, мозъчна дейност, включително циклите на будност, фазите на съня - всичко това е един доста строен оркестър от взаимно свързани функции, които ни позволяват да функционираме нормално. Когато хвърлиш камък в колелата на този сложен, добре балансиран механизъм, ти го караш да спре, да започне да боксува и го затрудняваш”, заяви още д-р Канов. Даде и пример, че хората, работещи на смени се разболяват по-често и изпадат в депресии. Посочи, че за адаптация след промяна на стрелките са необходими обичайно две седмици, но при някои хора привикването е доста по-продължително.

Хронология

ЕС не постига съгласие вече 7 години

През 2018 г. беше представено предложение за прекратяване на смяната на часовото време два пъти годишно в Европейския съюз. От своя страна Европейският парламент прие позицията си относно предложението през март 2019 г. Той гласува в полза на премахването на лятното часово време през 2021 г. Но Европейският съвет още не се е произнесъл. Както Съветът, така и Европейският парламент трябва да постигнат съгласие с оглед приемане на законодателството, което е необходимо за премахване на сезонната смяна на часовото време. Европейската комисия обаче остави на всяка държава-членка да реши дали да запази зимното или лятното часово време. След това всяка държава членка трябваше да вземе решението си до 1 април 2020 г. Въпреки това, поради кризата с COVID-19, въпросът все още не е решен, което остави в застой края на смяната на времето, първоначално предвиден за 2021 г. Преди дни Европейската комисия съобщи, че седем години след като предложи отпадане на сезонната смяна на часовото време, все още няма съгласие между държавите от ЕС по този въпрос. Засега комисията не е оттеглила предложението, но е на мнение, че законопроекти, по които няма решение в срок от пет години, трябва да отпаднат, каза говорител на ЕК на пресконференция.

Детелина Стаменова, психотерапевт и психолог, пред “Труд news”: Сънливост, апатия и раздразнения могат да съпътстват цялата пролет

- Д-р Стаменова, на какво ни подлага пролетта, а и смяната на часовника?
- Пролетта и есента вървят с две смени на времето - едната е тази на часовете, срещу която гласове има от много години и другата, която е на промените, характерни за двата сезона. Метеорологичното време, като независим фактор, влияе на настроението на хората, заради което е добре да обърнете внимание на него и в чисто психологически аспект. За хората, които живеят със сезонна депресия или някакъв вид тревожност, да не изпускат и влиянието на времето, може да им помогне да се подготвят за предизвикателствата, които тези сезони поднасят.

- Съществува ли пролетна умора наистина или това е адаптация след промяната на стрелките?
- Пролетното температурно непостоянство често се свързва с темата и за “пролетната умора”. Тя не е измислица, и се дължи на адаптацията на тялото към промените в светлината и температурата. Пролетната умора не е е измислица, нито пък винаги може да бъде наречена тъга, тя е начин, по който тялото, през проявата на психологически усещания, се адаптира към новите условия. Сънливостта, цялостната липса на енергия, понякога раздразнителността и промените в настроението, включително и апатия, е възможно да съпътстват целия сезон. Съветвам бавно да измествате лягането и съня в идващия месец, като в началото се придържате около часа на лягането досега, за да стигнете до “новото нормално”. Българите традиционно подценяват значението на редовния сън, който започва по едно и също време и продължава “докато се наспиш” (7-8 часа). Придържайте съм към здравословно хранене, ако не се чувствате добре. Липсата на слънчева светлина увеличава желанието за въглехидрати, така че ставаме по-гладни за такива храни, когато сме недоспали, а прекомерната консумация на въглехидрати увеличава умората и намалява концентрацията. Има данни, че при повече слънчеви дни, но и със съчетание на умора и лошо настроение, хората са склонни да харчат повече в стил “веднъж се живее” и без да имат сериозна нужда от продуктите или услугите, които купуват.

- А какво се случва с децата?
- Децата и учениците най-често не са приемани като проблем в тази тема, но при проучвания сред тях в определени щати, чиито окръзи имат право да не променят времето, показват по-малко проблеми в оценките и емоционалните отношения на децата.

Теодора Аргирова, консултант по детски сън, пред “Труд news”: За децата е важно да има плавен преход

Ако дете е недоспало, ще е кисело, някои отказват да се хранят, отказват да играят, плачат, повече се гушкат. Изнервени са. При смяната на часовника някои заспиват по-късно, съответно това води до преумора, превъзбуда и нощно будуване.

Препоръчвам още преди да се сменят часовете, детето да почне да се слага да спи по-рано. Това да започне седмица или 10 дни преди смяната. Режимът му да се променя с 10-15 минути на ден, докато се напасне със смяната на времето. За децата е важно да има плавен преход. Важно е интервалът на будност да е разделен на активно време и спокойно време преди лягане. Много зависи от самото дете, винаги трябва да се ръководим от него. Като за начало децата трябва да имат добър режим, това не означава да следим минутите и секундите, водим се по детето. Рутината преди сън да бъде с успокояващи игри и ритуали. Много е важно децата да заспиват спокойни, това доста често се пропуска, а е основно за добрия сън. Трябва нервното напрежение да бъде премахнато, което важи и за възрастните. Колкото по-малко напрежение има, съответно сънят е по-дълбок и по-дълъг. Но има много деца, на които смяната на часовника не им се отразява по никакъв начин.

Д-р Радостина Ганчева, педиатър: Естествено, че носи стрес

Промяната на времето води и до затруднено учене.

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Безспорно е, че смяната на времето влияе негативно. Човек 6 месеца е живял по един начин, организмът се е нагаждал по един начин и изведнъж - промяна, и то с цял час. Естествено, че това е стрес. Лично аз съм категорично против тази промяна. Стрес е и за децата, и за възрастните.

Това коментира педиатърът д-р Радостина Ганчева. По думите ѝ, промяната води автоматично до напрежение, неработоспособност, проблеми със съня, а също и сънливост и затруднено учене.

Часовникарят Румен: Вредно е и за часовниците

Румен Тодоров има над 30 г. опит в работата с часовници.

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

“Смяната на времето винаги е била проблем за по-голяма част от часовниците, на които се налагат променя с час напред или назад. Получават се аварии при сверяване” - обяснява часовникарят с дълъг опит Румен Тодоров от Шумен.

Всичко зависи от механизма, но има моменти, в които не бива да се връщат стрелките назад. При други пък, трябва да се изчака да мине часът и тогава да се преместят стрелките, в определено време само. Доста проблеми има, казва майсторът.

Затова смяната на времето, на която така и не се сложи край, поражда недоволства сред клиентите. Налага им се да прибягват до часовникари, ако държат на устройствата. Освен това, хората недоволстват и защото си разбутват чисто биологичните навици.

Медици от Велико Търново: Спешните повиквания скачат с 12%, а инфарктите със 75%

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

В България лятното часово време е въведено на 1 април 1979 година и през всичките години до днес това не се харесва на болшинството от хората у нас. За тази тенденция споделят здравни инспектори от Велико Търново.

Противниците на превъртането на часовника са категорични, че това много често води до недоспиване, стрес, умора, депресия и нетрудоспособност.

“Най-важно е здравето, а връщането на времето с един час назад нарушава секрецията на хормона на съня-мелатонин. В международен план практиката сочи, че над 131 млрд. евро отиват за лечение на заболяванията, произтичащи от смяната на времето. Друга статистика сочи, че в дните след промяна на часа спешните повиквания се увеличават с 12%, самоубийствата със 66%, а инфарктите със 75%.”, казват медици от Велико Търново.

Те допълват, че лятното часово време много често е виновно за неудачи в ежедневието на хората - провалени срещи, пътувания, трудна настройка на биоритъма, както и свикване с новия режим.

“Много хора се оплакват от нарушения в съня, режима на хранене и спортната си активност, което води до липса на концентрация, случаи със заспиване на волана, промени в настроението, разстроен стомах, нестабилна нервна система, главоболия”, изброяват лични лекари.

Най-четени