Събитие за историята: 46 години от полета на българина Георги Иванов в Космоса

снимка: Космонавт Георги Иванов - Cosmonaut Georgi Ivanov

Днес отбелязваме 46 години от едно събитие, което ще остане завинаги в историята ни - полетът на първия български космонавт Георги Иванов! 

На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време, е изстрелян в орбита около Земята космическият кораб „Съюз-33“, което превръща България в шестата държава в света, изпратила човек в Космоса. Командир на полета е Николай Рукавишников, а вторият член на екипа е българинът Георги Иванов.

Полетът продължава 1 денонощие, 23 часа и 1 минута, правейки 31 обиколки около Земята. Георги Иванов държи световен рекорд, който и до днес не е подобрен. Този рекорд е именно, че по времето на цялата мисия той остава спокоен и пулсът му не повишава нормата, дори когато мисията е прекратена и се налага да кацнат аварийно, отбелязват повече от интересния факт на "Фейсбук" страницата Космонавт Георги Иванов - Cosmonaut Georgi Ivanov.

Хронология на полета

1 денонощие, 23 часа и 1 минута в Космоса

На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време е изстрелян в орбита около Земята космическият кораб ”Союз-33” с международен екипаж. Командир на полета е Николай Рукавишников, бординженер – Георги Иванов.

Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция “Салют-6”: сближаването на кораба и орбиталната станция протича със скорост, по-висока от предвидената, поради което системата за управление включва коригиране на скоростта. По време на корекцията прогаря едната страна на горивната камера на основния двигател. Скачването се оказва невъзможно. Космическият кораб е приземен от двамата космонавти в условията на балистична крива и високо претоварване на 320 км югоизточно от Джезказган след 31 пълни обиколки около Земята. Те прекарват в Космоса 1 денонощие, 23 часа и 1 минута.

Твърди се, че по време на драматичната ситуация командирът Рукавишников получава припадък, докато пулсът на Георги Иванов остава нормален и не се променя. Българският космонавт опровергава тази информация и заявява, че тя е произлязла от объркване и разказ на руснака за тренировка, при която командирът губи съзнание и бордният инженер, в случая - Иванов, поема управлението на мисията. Анализирайки този сложен и извънреден полет, държавната комисия на СССР стига до извода, че той е дал много важни данни за по-нататъшното развитие на космическите полети.

Кой е Георги Иванов

Георги Иванов е роден в Ловеч на 2 юли 1940 г. в семейството на Иван Иванов Какалов и Анастасия Какалова. Родната му къща се намира в архитектурно-историческия резерват „Вароша“.  Като ученик се занимава с парашутизъм. Завършва Средно смесено училище „Тодор Кирков” Ловеч (1958). Постъпва в Българската армия през 1958 г. Завършва Военното училище в Долна Митрополия (1964 г.) със специалност инженер-летец и квалификация пилот, първи клас. Служи в БНА като пилот, старши пилот, командир на звено и командир на ескадрила. Защитава дисертация и получава научна степен кандидат на физическите науки през 1984 г. Негов научен ръководител е Димитър Мишев. Генерал-лейтенант от запаса. Бил е народен представител в Осмото и Деветото Народно събрание и в Седмото Велико народно събрание. Георги Иванов е автор на книгите „Полети” (1981) и „Време за полети” (1987).

Най-четени