С наближаването на туристическия сезон обращението на валутите се увеличава значително. Периодът, в който румънците посещават най-много България, е между юни и август.
През този период търсенето на български лева нараства до седем пъти в сравнение с извън сезона, съобщава румънският телевизионен канал Pro Tv.
Ако този празничен период е посветен на почивка и време, прекарано със семейството, може да се случат определени събития, които да провалят целия престой.
Тук говорим за възможността за получаване на фалшиви банкноти
Единствените банкноти в обращение в България са емитирани след 1999 г. и са със следните номинали: 5, 10, 20, 50 и 100 лева. Монетите се наричат "стотинки" и имат номинал, започващ от една стотинка. 100 стотинки са равни на един лев. Сред монетите откриваме и тези от 1 и 2 лева.
Важно е да се отбележи, че банкнотата от 2 лева беше изтеглена от обращение през 2020 г. Затова е препоръчително да не я приемате, ако ви бъде предложена, тъй като шансовете да я обмените при завръщане в страната са много малки.
Може да бъдете заблудени от фалшива банкнота
По отношение на тази валута, като чуждестранни пари, лесно можете да бъдете заблудени от фалшива банкнота, като я третирате като истинска. Все пак има някои неща, които трябва да знаете, когато получавате ресто или отивате на обмяна на валута.
Какво трябва да знаете за българските банкноти, когато обменяте валута
Воден знак
Водният знак е защитен елемент, специфичен за хартиените банкноти. Това е символично изображение – или портрет на личност, или някакъв друг символ на емитиращата държава – видимо, когато банкнотата е осветена отзад.
Това изображение е много трудно за фалшифициране, тъй като линиите са видими, а хартията е значително по-тънка от останалата част от повърхността на банкнотата.
В случая с банкнота от 50 лева това е изображението на Пенчо Славейков, един от най-изявените български поети. Водният знак се намира на лицевата страна на банкнотата, от дясната страна, над числото "50".
Важно е тази маркировка да е възможно най-добре дефинирана. Можете да използвате портрета, отпечатан на лицевата страна на банкнотата, за да проверите дали водният знак наистина изобразява българския поет.
Светлоотразително мастило
В обращение са две емисии български левови банкноти. Първият е този на банкнотите от емисия 1999 г. На лицето им номиналната стойност е отпечатана само с мастило, с малки ивици.
Втора емисия е от 2018 г., когато банкнотите са въведени в по-модерната епоха чрез прилагане на нови елементи против фалшифициране. Сред тях е използването на отразяващо мастило върху номинала на банкнотата.
При движение на банкнотата в светлината, мастилото отразява светлината в различни нюанси, вариращи от златисто до зелено.
Защитна лента
Най-често използваният защитен елемент при производството на банкноти е защитната лента. Това е лента – обикновено черна, която е поставена между двата слоя хартия или пластмаса, които изграждат банкнотата.
Лентата се вижда, ако банкнотата е поставена пред източник на светлина. Като проверите гърба на банкнотата, ще забележите прекъсната линия в цвета на банкнотата, която, когато се постави до източник на светлина, се завършва със защитната лента на банкнотата.
Важно е цялата защитна лента да е права, ясно видима и да следва прекъснатата лента на гърба на банкнотата.
Холограмна лента
Защитен елемент, който съчетава предимствата на други два споменати по-рано елемента – светлоотразително мастило и защитна лента – е холограмната лента, разположена в предната част на банкнотата от дясната страна.
Тази лента, подобно на отразяващо мастило, отразява светлината в различни цветове. Спектърът е на дъгата, тъй като сребърната повърхност разпръсква светлината и я редуцира до нейните основни елементи.
Ако е възможно, можете да поставите тази част от банкнотата под източник на UV светлина. Така поредица от елементи ще светят в зелено (банкноти преди 2018 г.) или розово (банкноти, емитирани след 2018 г.).
От съществено значение е да бъдете внимателни, когато става въпрос за работа с пари в брой във валута, особено след като азбуката е различна и за да избегнете загуба на пари. Фалшивите пари, след като бъдат открити, трябва да бъдат предадени на властите, но не е нужно жертвата на измамата да бъде обезщетена.