В ексклузивно интервю за Euronews хърватският премиер заяви, че подкрепата на САЩ за Европа трябва да остане стабилна в условията на политическа нестабилност по време на втората администрация на Тръмп.
Подкрепата, излъчвана от Белия дом към неговите съюзници, е все по-непредсказуема от началото на втората администрация на Тръмп. Тази промяна накара много европейски лидери да поставят под въпрос силата на ангажимента на САЩ към трансатлантическата солидарност.
В ексклузивно интервю за Euronews хърватският министър-председател Андрей Пленкович подчерта значението на устойчивия ангажимент на САЩ в европейските дела и институции като НАТО.
"Смятам, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с Европа, с трансатлантическото партньорство, за да бъдат фактор на стабилност и мир на нашия континент", каза Пленкович.
"И, разбира се, да подчертаят значението на НАТО, защото НАТО е гарант на колективната сигурност вече 75 години и смятам, че трябва да продължи да бъде такъв”, добави той.
Въпреки опасенията относно колебливата политика на САЩ, Пленкович изрази увереност в настоящата траектория на НАТО. Той изтъкна увеличените разходи за отбрана в целия алианс, включително инвестициите на Хърватия.
На въпрос за стабилността на НАТО Пленкович смята, че тя е на прав път, тъй като много държави са изпълнили обещанието за разходи за отбрана, като Хърватия, която инвестира 2,1 % от своя БВП и 30 % от модернизацията, и желае да инвестира още повече в отбранително оборудване.
Хърватия особено разшири стратегията си за обществени поръчки, за да включи както американски, така и европейски военни технологии, с цел да подобри оперативната съвместимост и дългосрочната устойчивост.
"Работим много и върху закупуването на европейско отбранително оборудване, не само на американско, но сме в процес на преминаване от източни към западни военни технологии и досега сме увеличили бюджета си за отбрана повече от три пъти", обясни Пленкович.
"Идеята е да го умножим още повече през следващите години и смятам, че новата Бяла книга за отбраната, новите инструменти, които Европейският съюз подготвя, укрепват нашата стратегическа автономност и нашите способности и оперативна съвместимост в рамките на Европейския съюз", допълни той.
Наскоро Хърватия завърши ескадрилата си от 12 френски изтребителя Rafale, с което укрепи капацитета си за противовъздушна отбрана. Адриатическата страна също така е предоставила военна помощ на Украйна в размер на 300 млн. евро след пълномащабното нахлуване на Русия в съседната ѝ страна в началото на 2022 г. - ход, който според Пленкович е направен както в защита на Украйна, така и като част от по-широката позиция за европейска свобода.
В едно скорошно регионално развитие Хърватия, Албания и Косово подписаха споразумение за отбрана, насочено към увеличаване на военния капацитет, развитие на технологиите и подобряване на оперативната съвместимост чрез съвместно обучение.
"Това споразумение няма за цел да застраши когото и да било. Нито пък ние се чувстваме застрашени от някого другиго, така че този разказ, който се чу след подписването на споразумението, според нас е фалшив и ненужен", каза Пленкович.
Тристранното споразумение обаче предизвика критики от страна на Сърбия, която не признава независимостта на Косово. Сръбски официални лица обвиниха Албания и Хърватия - и двете членки на НАТО - че подклаждат "надпревара във въоръжаването" на Балканите. Това се случва в момент, когато Сърбия и Унгария подписаха свое собствено споразумение за засилване на военното сътрудничество. Пленкович не вижда в това "каквато и да е заплаха за Хърватия".
Пленкович подчерта необходимостта от зачитане на националните граници и правните норми в Европа, като посочи процеса на интеграция в ЕС като жизненоважен обединител на континента. "Европейският път е спойката за функционирането на всички държави в правилната посока, а също и за реформите и ползите за гражданите."
Той подчерта още, че доверието и диалогът са от съществено значение за поддържането на европейската стабилност.
"Според нас това е от съществено значение и да се води искрен диалог и да се изгражда доверие. Без изграждане на доверие и непрекъснат диалог винаги има възможност за дестабилизация”, коментира Пленкович.