Европа подготвя нов удар по сенчестия флот на Путин

Плавателните съдове, които Русия използва, за да избегне западните санкции върху износа на енергия, ще бъдат обект на пакет от мерки от страна на Европейския съюз (ЕС), пише Newsweek.

Според Reuters Европейската комисия (ЕК) възнамерява да добави над 100 кораба от руския „флот в сянка“ към последния си пакет от санкции, за да накаже Владимир Путин за пълномащабната му инвазия в Украйна.

От началото на войната санкциите са насочени към ключовия износ на Русия на петрол и природен газ, но хазната на Москва продължава да се пълни с приходи от изкопаеми горива, което поставя дилема пред западните политици, желаещи да ограничат военната машина на Путин.

В отговор на ограничението на цената на морския петрол от 60 долара Москва изгради флот от кораби в сянка, чиито връзки с Русия са скрити, което позволи на продажбите на основния износ на страната към основните ѝ купувачи - Индия и Китай, да продължат с бързи темпове.

Проектомерките на ЕС, които ще бъдат гласувани този месец, ще разширят списъка на санкционираните руски кораби до 300 и ще включат също така десетки физически и юридически лица, включително китайски фирми, което може да затегне примката на подкрепата за руската армия.

Дипломати от Европейския съюз (ЕС) съобщиха за агенцията, че Европейската комисия е предложила да добави над 100 кораба, свързани с руския флот в сянка, към 17-ия си пакет от санкции срещу Москва.

Мерките ще бъдат насочени и към повече от 60 физически и юридически лица, включително около 50 компании, пет китайски фирми и 31 предприятия, които или подкрепят руската армия, или помагат за заобикаляне на съществуващите търговски ограничения, съобщи агенцията.

Ще бъде затегнат и контролът върху износа на стоки с двойна употреба и модерни технологии, които могат да подпомогнат руската армия.

Пакетът ще включва освобождаване на проекта за втечнен природен газ „Сахалин-2“ в Далечния изток на Русия поради значението му за Япония.

Първите обсъждания на предложението ще се състоят в сряда, а пакетът се е появил по-рано от очакваното, като за разлика от предишните пакети държавите членки не са били предварително неофициално консултирани, съобщи агенцията.

Светлана Романко, основател и изпълнителен директор на организацията Razom We Stand, приветства предложените санкции, но заяви, че те не отиват достатъчно далеч.

Тя заяви пред Newsweek в сряда, че при наличието на до 1000 кораба от сенчестия флот, с които Русия разполага за транспортиране на изкопаеми горива, е необходима цялостна структура за наблюдение и актуализиране на информацията за всички кораби, както и налагане на международно координирани санкции на целия флот.

Романко заяви, че строгите санкции трябва да бъдат координирани между ключови структури като ЕС, Обединеното кралство, САЩ и Канада, за да се гарантира, че санкциите са всеобхватни.

Освен това са необходими допълнителни действия по отношение на търговската политика и законодателството, за да се приложи новата пътна карта за постепенно спиране на руските изкопаеми горива, добави тя.

Светлана Романко, основател на организацията Razom We Stand: „Това не е достатъчно... необходима е цялостна структура за непрекъснато наблюдение и актуализиране на информацията за всички тези кораби и налагане на международно координирани санкции на целия флот.“

Външните министри на ЕС вероятно ще гласуват пакета в Брюксел на 20 май, съобщават украинските медии, въпреки че той изисква единодушно одобрение от 27-те държави членки, една от които, Унгария, е най-близкият съюзник на Русия в блока.

Ако Будапеща упражни правото си на вето, подробностите на пакета може да се променят. Междувременно Франция заяви, че ЕС ще се опита да координира времето за следващия си пакет със Съединените щати.

Най-четени