Може би се чудите кой е най-бързият изтребител в света. Имаме някои ултрабързи модели в този списък с петте най-бързи бойни машини в света, които ще ви изненадат, пише 19FortyFive.
Някои от тези самолети са невероятно стари, но все още летят в определени въздушни сили по света.
Най-бързите изтребители в света са доминирани от руски самолети , водени от МиГ-25 Foxbat, способен да развива скорости от MACH 3,2.
МиГ-31 Foxhound следва плътно, достигайки MACH 2,83 с впечатляващи възможности за изкачване.
След това идва американската серия F-15 Eagle остава конкурентоспособна на MACH 2,5, известна с изключителна маневреност и бойна ефективност.
Четвърти е Су-27 Flanker достига MACH 2,35, признат за своята гъвкавост и ефективност във въздушен бой.
И накрая, МиГ-23 Flogger, също MACH 2.35, продължава да служи в световен мащаб въпреки възрастта си, забележителен с отличителния си дизайн на крилото с променлива стреловидност. Скоростта остава критична и тези самолети подчертават както технологичния напредък, така и устойчивите дизайни в авиацията.
Петте най-бързи бойни самолета през 2025 г.
МиГ-25 Foxbat
На върха на списъка е модел, който е много бърз. МиГ-25 Foxbat развива максимална скорост от MACH 3,2. Това са невероятните 2200 мили в час.
Другите системи на този изтребител са остарели, но няколко военновъздушни сили все още летят с него. Съществува от 60 години. Трябва да отбележа, че скоростта на MACH 3.2 е на върха на скалата. МиГ-25 обикновено достигаше само 2,83 MACH, за да поддържа двигателите си охладени при високи скорости.
МиГ-31 Фоксхаунд
Следващият бързо летящ изтребител в списъка е МиГ-31 Фоксхаунд . МиГ-31 е друг по-стар самолет, който не се издига в небето толкова, колкото преди, но Foxhound може да достигне максимална скорост от 2,83 MACH.
МиГ-31 беше подобрение в сравнение с МиГ-25. Алтернативно, Foxbat не можеше да лети толкова добре на ниски височини, но Foxhound нямаше ограничения, когато лети ниско.
МиГ-31 можеше да изпревари други изтребители на своето време, но е лесен за проследяване с радар и това го ограничаваше в бойните действия.
МиГ-31 все още се управлява от руснаците и военновъздушните сили на Казахстан го смятаха за най-добрия изтребител в флота си, но го пенсионираха през 2023 г., тъй като беше много скъп за поддръжка. Руските пилоти все още се чувстват късметлии да летят толкова бързо и самолетът има отлична тяга и скорост на изкачване.
F-15 Eagle и F-15E Strike Eagle
Притеснявате се, че американците все още не са в този списък? Нека сърцето ви не се смущава. F-15 Eagle и F-15E Strike Eagle на ВВС на САЩ все още са бързи бойни машини. Семейството реактивни самолети F-15 може да достигне максимална скорост от MACH 2,5.
„Орлите“ летят от 50 години. F-15 не тежи толкова, колкото конкурентните самолети и това го прави много пъргав и гъвкав. Високата площ на крилото му позволява да ускорява при завои и други маневри. Това го прави отличен боец. F-15 има 100 въздушни победи от създаването си.
Израел, Япония и Саудитска Арабия все още летят с F-15. Военновъздушните сили на САЩ са развълнувани от новия F-15EX , който подобно на базовия модел F-15 не е толкова стелт като F-22 и F-35, но все пак e с отлични качества.
F-15EX може да достигне MACH 2,5 или 1900 мили в час. F-15EX има боен обсег от 687 морски мили. Може да издържи 9+ Gs и скоростта му на изкачване е 50 000 фута в минута.
Су-27 Фланкер
Следващият е „Сухой Су-27 Flanker“. Су-27 може да постигне MACH 2,35 – сянка над 1800 мили в час. Flanker е известен със своя обхват и маневреност. Може да се изкачва толкова добре, колкото F-15EX. Руснаците все още правят Су-27.
Су-27 се е сражавал и на двете страни по време на войната в Украйна. Военновъздушните сили на Володимир Зеленски го използват почти три десетилетия.
Руснаците вярват, че Су-27 може да се противопостави на F-15 и го проектират като изтребител за превъзходство във въздуха.
По този начин Flanker е универсален реактивен самолет с невероятна скорост.
МиГ-23 Flogger
Нашият списък на топ пет изтребителите завършва МиГ-23 Flogger . МиГ-23 е известен със своята конструкция на крилото с променлива стреловидност. Flogger също лети с MACH 2,35 като Su-27. Русия е построила над 5000 от самолетите през годините. Той е на невероятните 60 години.
Машината е много популярна на експортния пазар и военновъздушните сили на Ангола, Куба, Демократична република Конго , Етиопия, Казахстан, Либия, Северна Корея, Судан, Сирия и Зимбабве са летели или все още летят с нея.
Първият полет на самолета е през 1967 г. Но това, от което пилотите са очаровани са неговите крила с променлива стреловидност, които насърчават много гъвкави маневри. Беше изпреварил времето си, когато беше създаден със способността да изстрелва някои от ранните ракети извън видимия обхват.
За автора: д-р Брент М. Истууд
Брент М. Истууд , д-р е автор на „ Не обръщай гръб на света: консервативна външна политика“ и „Хора, машини и данни: Бъдещи тенденции във военните действия“ плюс две други книги. Брент беше основател и главен изпълнителен директор на технологична фирма, която предвиждаше световните събития с помощта на изкуствен интелект. Той е служил като законодателен сътрудник на американския сенатор Тим Скот и е съветвал сенатора по въпросите на отбраната и външната политика. Преподавал е в Американския университет, Университета Джордж Вашингтон и Университета Джордж Мейсън. Брент е бивш офицер от пехотата на американската армия.