Джорджа Мелони ще навива Тръмп за „Общ пазар“ на ЕС и САЩ

Премиерката ще настоява пред президента да не изтегля американските бази от Италия

Анкета в основните страни на ЕС определя Мелони като най-надеждната лидерка

Започналата в понеделник и за католиците Страстна седмица се очертава доста куриозно на „звезди и райета“, тоест като сто процента американска, за премиерката Италия Джорджа Мелони – в ранния следобед на четвъртък тя трябва да бъде приета от президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом във Вашингтон, а на Разпети петък и до връх Великден в правителствения дворец „Киджи“ в Рим засега ще ѝ гостува неговият вицепрезидент Джей ди Ванс.

Близките до изпълнителната власт репортери на най-тиражираните вестници на Апенините „Кориере дела сера“ и „Република“ твърдят в кратки дописки, че основната тема на разговора на Мелони с Тръмп ще бъде прегърнатата от нея идея за създаване между САЩ и Европа на нещо като зона с „нулеви мита“. Най-общо казано става дума за разгръщане в близко бъдеще на „Общ пазар“ на ЕС и САЩ за свободно движение на стоки и услуги, който да засили сътрудничеството между съюзниците от двата бряга на Атлантика  след бурята от предишните дни с разветите от президента към Стария континент трицифрови митнически такси. Ако се вярва на правителствения репортер на в. „Република“ Томазо Чириако, Мелони вече била обсъдила идеята за „Общ пазар“ с дясната ръка на Тръмп – Илон Мъск, който я бил приветствал горещо, след това информирала за нея и шефката на ЕК Урсула фон Дер Лайен, а тя пък нямала нищо против реализацията ѝ.

Другата важна цел на мисията на Мелони във Вашингтон според медиите ще бъде да покаже, къде точно се е позиционирала Италия в сегашния деликатен за ЕС момент, когато малко или много съюзът е оспорван и придърпван от Вашингтон и Пекин. Защото ако Италия под нейно ръководство гледа повече към Съединените щати, много от континенталните й партньори изпращат сигнали за развитие на диалога с Китай – например премиера на Испания Педро Санчес от вътрешнополитически съображения, френският президент Еманюел Макрон и бъдещият германски канцлер Фридрих Мерц в името на търговските интереси на страните им и т.н. Като италианската премиерка залага на картата,  че тези „главни европейски актьори“ скоро ще трябва да разрешат геополитическата дилема, като ще бъдат принудени да изберат съюз с Белия дом от икономически и отбранителни съображения, но все още това е пожелание.

Като в. „Кориере дела сера“ намекна, че Джорджа Мелони най-вероятно ще бъде сериозно критикувана във Вашингтон за подписания от самата нея неотдавна проект за глобално партньорство между Рим и Пекин, който за САЩ е прекален и те не могат да го преглътнат. Да не говорим за превръщането на голямото пристанище на Триест на практика в китайски порт и за вдигнатия неотдавна в Сената във Вашингтон шум около разкритите съвсем официално от Пекин на италианска територия единадесет полицейски управления, които трябва да контролират китайските общности, но развиват преди всичко разузнавателна дейност. Така че за да даде добър пример на страните-членки на ЕС за отдръпване от Китай, според италианските медии премиерката в Рим ще трябва да обещае на Тръмп, че ще започне да реже лека-полека връзките с азиатския икономически и военен гигант.

Доколкото до предстоящата среща на Мелони по Великден с вицепрезидента Джей Ди Ванс, то най-вероятно на нея ще бъде обсъдено американското военно присъствие на Апенините, включително с ядрени тактически ракети, в собствени бази и в такива на НАТО. Основната цел на Рим е да предотврати раздухваното засега от определени среди във Вашингтон като твърде голяма вероятност изтегляне на американския контингент от Италия, по простата причина, че на практика той е най-голямата гаранция за нейната сигурност и сериозен възпиращ фактор срещу чуждестранна агресия. Според медиите Рим ще се стреми и да осребри верността си към Вашингтон с временно намаление на американското искане за увеличаване на военните разходи на страните от НАТО на 5% от националните им бюджети.

Италия е сред малкото партньори от Алианса, които все още не са постигнали и 2%, като премиерката би трябвало да гарантира на Ванс, че въпросната цифра ще бъде достигната до юни, а в следващия бюджет на страната за военни разходи ще бъдат отделени поне 2,25%.

Най-четени