19FortyFive: Русия разработва своя безпилотен щурмови самолет S-70 „Охотник“

Снимка: 19fortyfive

Русия разработва своя безпилотен щурмови самолет S-70 „Охотник“, който да работи като „лоялен помощник“ на изтребителя от пето поколение Су-57, опитвайки се да повтори постиженията на САЩ в областта на пилотираните и безпилотните екипи, пише 19FortyFive.

„Охотник” се отличава с невидима конструкция със смесено крило и вътрешен отсек за оръжия за намаляване на радарната видимост.

През последните години ВВС на САЩ демонстрираха способността на F-22 и F-35 да обменят информация в реално време с намиращи се наблизо безпилотни системи, като например изключително усъвършенствания дрон Valkryie. Съвсем наскоро Пентагонът и ВВС успешно ускоряват създаването на нова група безпилотни самолети, наречени Collaborative Combat Aircraft, предназначени да работят в тясна координация с новопоявяващите се самолети от 6-то поколение F-47.

„Арсеналът на „Охотник“ включва ракети „въздух-земя“ и набор от бомби, които няма да бъдат окачени на крилата, а ще бъдат скрити в тялото, за да се намали видимостта на вражеските радари“, казва професор Вадим Козюлин от Руската академия за военни науки пред Russia Beyond в есе още през 2018 г.

 „Охотник“ представлява значителна заплаха, тъй като се съобщава, че той работи с вътрешен отсек за оръжие, покрития „стелт“ и хоризонтална, стелт конфигурация, наподобяваща тази на B-2 със смесено крило и тяло.

Възможността да се съхраняват оръжия вътре в самолета, без да се окачват отдолу на пилони, означава, че безпилотният самолет може да атакува, докато работи в режим „стелт“. 

Този стелт дрон изглежда доста заплашителен, тъй като изглежда, че работи с вътрешен отсек за оръжия и конфигурация като на B-2 или RQ-170. Разбира се, вътрешният отсек за оръжия означава, че дронът може да запази скритостта си, докато е в режим на атака. Възможно е „Охотник“ да има външни твърди точки за зареждане с голям полезен товар от атакуващи оръжия, но такава конфигурация, разбира се, би разкрила контури, форми и ъгли, които са по-лесно откриваеми за вражеската противовъздушна отбрана и наземните радарни системи 

Въпросът за „стелт“ обаче се отнася до много повече от това, което може да срещне окото на наблюдателя, тъй като ниската наблюдаемост зависи и от топлинния подпис, материалите за покритие, разположението на двигателя и изпускането на изгорелите газове. 

Това намалява латентността, оптимизира възможностите за атака и потенциално обединява детайлите на атаката в много по-широки и по-застрашителни формации. Оперативната функционалност на интегрирания анализ на данни с изкуствен интелект и степента на „укрепване“ на пилотираните и непилотираните екипни мрежи също са неотложни въпроси, когато става въпрос за степента на заплаха, която представлява руският дрон. 

През последните години изглежда, че Русия се опитва да повтори успеха на САЩ в сферата на възможностите за „лоялен уингмен“, при които безпилотните самолети могат да се управляват от пилотската кабина на пилотиран изтребител. Военновъздушните сили на САЩ са постигнали голям напредък в свързването на F-22 и F-35 с безпилотни самолети във въздуха, а многобройните доклади сега сочат, че сваленият руски стелт дрон е действал в координация с руски стелт изтребител от 5-то поколение Су-57. 

Крис Озбърн е президент на Warrior Maven - Център за военна модернизация. Преди това Осбърн е работил в Пентагона като висококвалифициран експерт в офиса на помощник-секретаря на армията - придобиване, логистика и технологии.

Най-четени