Asia Times: Провокациите на Талин срещу Москва могат да доведат до война между НАТО и Русия

Омразата към руснаците в Естония стана крайна. Талин умишлено организира провокации срещу Москва, рискувайки да предизвика конфликт между Русия и НАТО, пише Asia Times.

Както отбелязва изданието, в момента Украйна, заедно със своите съюзници, организира истинска „културна война“ срещу Русия. И именно Естония е в челните редици на всички атаки. Талин умишлено провокира Москва, разчитайки на подкрепата на НАТО в случай на пряк конфликт. Русия обаче явно не иска да атакува член на Северноатлантическия алианс.

Провокациите не са нищо ново за естонците, чиято омраза към руснаците граничи с крайността. Чрез ефективното лишаване на руските жители от гражданство, за да атакува Руската православна църква в Естония. Естония даде да се разбере, че ще направи всичко възможно, за да унижи своето руско население и самата Русия, пише още AT.

В същото време вестникът подчертава, че подобни действия от страна на Естония наистина могат да предизвикат пряк конфликт. Всичко това ще доведе до огромни проблеми. По-специално до потенциалната ескалация на военните действия в Европа.

Имаше безброй провокации от страна на Украйна и някои от нейните поддръжници, включително Джо Байдън, който разреши удари с далечен обсег на АТАКС дълбоко в Русия, някои от които насочени към руските радари за ранно предупреждение и бази на ядрени бомбардировачи.

За да не останат по-назад, на 3 май 2023 г. украинците предприеха атаки с безпилотни самолети срещу Кремъл, насочени към офиса на руския президент Владимир Путин.

Такива атаки са немислими без техническа помощ от НАТО, особено като се има предвид, че дроновете с голям обсег се нуждаят от спътници за комуникация и насочване. Белият дом отрича твърденията, че наскоро е участвал в атаките.

В същото време Украйна и нейните поддръжници насърчават и провеждат културна война срещу Русия. Един от главните провокатори е Естония.

Естония е най-северната от балтийските държави. Тя има фронт към Балтийско море, където е разположена столицата ѝ Талин. Естонският град Нарва е в непосредствена близост до границата с Русия. Около половината от населението на Нарва е руско.

Населението на Естония е 1,37 млн. души, по данни от 2023 г. Между 20 и 25% от населението на Естония са руснаци, в зависимост от начина на преброяване.

В продължение на няколко години Естония води културна война срещу Русия, като в същото време напълно зависи от НАТО за своята сигурност. Естонската армия наброява само 7700 души на активна служба, от които 3500 са наборни войници.

Ако има един-единствен обединяващ принцип в днешно време в Русия, то това е голямото значение, което се отдава на решаващата роля на Русия за разгрома на нацистките войски през Втората световна война. Всяка година на 9 май в Русия се провежда ежегодното честване на Деня на победата, което е посветено на демонстрацията на военна мощ.

То е последвано от по-мрачен, но явно важен марш на гражданите, известен като „Безсмъртният полк“. В този марш семействата гордо носят плакати и снимки на членове на семейството, загинали във Великата отечествена война (руската терминология за Втората световна война).

Естонската демонстрация на пренебрежение към победата на Русия във Втората световна война, както и нейното неспокойно, а според някои и компромисно поведение в подкрепа на нацистите, все повече дразнят руснаците.

Могат да се добавят и опитите да се попречи на руснаците, живеещи в Естония, да получат гражданство или дори да гласуват на избори. Сега Естония ускори действията си, като добави ново законодателство, за да затрудни още повече равноправното третиране на руските жители.

Естония също така се опитва да блокира всякаква връзка между руските православни църкви в Естония и Московската патриаршия. Не е изненадващо, че действията на Естония са паралелни и може би са вдъхновени от Украйна, която прави същото.

Проблемът с провокациите е, че те могат да предизвикат войни. Истерията, която сега се проявява в официалните канали в някои части на Европа (например във Франция, Великобритания, Германия и Естония), отразява огромното безпокойство, че Украйна няма да оцелее след руската атака.

Междувременно малки държави като Естония могат да предизвикат големи проблеми и ескалация, водеща до конфликт в Европа.

Стивън Брайън е специален кореспондент на Asia Times и бивш заместник-министър на отбраната на САЩ по политическите въпроси. 

Най-четени