По време на своите маневри йорданската армия изтъкна факта, че разполага с произведени в Китай реактивни системи SR5 и WM120, доставката на които не беше публично обявена от двете страни, както и данни не бяха предоставени от други източници, пише Defence Express.
Визуално тези реактивни системи SR5 приличат на Polonaise, който е на въоръжение във въоръжените сили на Беларус. Но се твърди, че SR5 може да използва само управляеми ракети от два калибъра - 122 mm и 220 mm, опцията с възможност за изстрелване на балистични ракети, за разлика от същия "Polonese", изглежда отсъства.
В същото време е известно, че обхватът на стрелбата на SR5 е от 50 до 70 километра, а броят на направляващите може да бъде или 20 за управляеми ракети с калибър 122 mm, или шест за 220-mm ракети, съобщава порталът Army Recognition, се казва в публикацията му. От своя страна WM120 има осем 273-мм управляеми ракети с обсег на стрелба до 120 километра.
На пръв поглед това съобщение може да се приеме, че означава, че КНР успешно се разширява на пазара на оръжие в Близкия изток. Но в действителност, в случая с доставката на Йордания, ситуацията е много по-интересна, дори само защото тази страна може да се нарече "традиционен купувач" на оръжия както в САЩ, така и в Китай с еднакъв успех.
Ако говорим конкретно за ракетната артилерия, от публични източници е известно, че йорданската армия има на разположение 12 M142 HIMARS и 18 китайски ракетни системи WM-80 (има и възможност за използване на управляеми ракети).
Освен това Йордания закупи американските M142 HIMARS и китайските WM-80 приблизително в същия хронологичен период, т.е. в началото на 2010-те години. По-конкретно, договорът за HIMARS за Йордания беше сключен през 2009 г., а първите доставки започнаха през 2012 г.; Доставките на китайски WM-80 започнаха приблизително през 2010 г.
Само тук нюансът е, че китайската WM-80 е много по-стара система от същата M142 HIMARS и от това следва, че още на този етап Китай започна доста дозиран трансфер на технологии за Йордания като доста богат купувач в Близкия изток (За информация, Китай продаде същите тези WM-80 само на една страна - Армения, в допълнение към Йордания).
Разбира се, споменатите по-горе SR5 са значително по-добри по характеристики от WM-80, а по функционалност вече са подобни на M142 HIMARS. Но в същото време всичко това показва как самият Китай може доста консервативно да споделя технологии с определени купувачи.