Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп разработва указ, чрез който да отвори възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан. Целта на мярката е да се противодейства на доминацията на Китай при материалите за производство на батерии и доставките на редкоземни елементи, съобщава в. Financial times, позовавайки се на свои източници.
Плановете предвиждат натрупването на запаси в "големи количества, готови и достъпни на американска територия, които да бъдат използвани в бъдеще в случай на конфликт с Китай, който може да включва ограничаване на вноса на метали и редкоземни елементи, се посочва в материала.
Инициативата, използваща извънредни правомощия съгласно Закона за отбранителното производство, има за цел да намали зависимостта от чуждестранния внос на минерали - особено от Китай - чрез използване на полиметални морски възли, богати на никел, манган и кобалт. Тези минерали са жизненоважни за напредналите технологии, отбранителните системи и инфраструктурата за възобновяема енергия.
Миналата седмица Пекин обяви някои ограничения върху износа на редкоземни елементи като част от отговора на пакета мита, обявени от Тръмп, което евентуално ще блокира достъпа на САЩ до минералите, които са ключови за производството на всякакви устройства - от смартфони до батерии за електромобили.
Планираните запаси се разглеждат и като част от по-широкия стремеж да се ускори разглеждането на заявленията за дълбоководен добив на суровини по законодателството на САЩ и да се създаде капацитет за преработка на сушата, се казва още в статията на FT.
Полиметалните морски възли, открити в изобилие на тихоокеанското дъно, съдържат високи концентрации на никел, манган и кобалт – минерали, незаменими за производството на батерии, аерокосмическото инженерство и военната техника. Например кобалтът е критичен компонент в литиево-йонните батерии, използвани в електрически превозни средства, докато никелът повишава енергийната плътност и дълготрайността.
Инициативата за натрупване също е насочена към телур и индий, които са жизненоважни за слънчевите панели и съответно сензорните екрани, както и към галий и германий, използвани в полупроводниците,
Регион, обхващащ 4,5 милиона квадратни километра между Хавай и Мексико, съдържа около 21 милиарда тона от тези залежи, предлагайки потенциална трансформираща ресурсна база. За разлика от сухоземния добив, добивът на морското дъно избягва проблеми като обезлесяването и местните спорове за земя, въпреки че въвежда нови екологични рискове.
Геоложкият институт на САЩ изчислява, че дънните конкреции могат да осигурят 30% от световното търсене на никел и 25% от търсенето на кобалт до 2035 г., ако добивът се увеличи ефективно.