В сряда вечерта – след бруталния ден, изпълнен със заглавия и медийни анализи около вече скандалния чат в Signal – вицепрезидентът Джей Ди Ванс, началникът на кабинета Сузи Уайлс и висшият служител от персонала Серджио Гор нежно са предложили на президента Доналд Тръмп някои съвети по време на лична среща.
Случайното включване на журналист в чата от съветника по националната сигурност Майк Уолц създаде голям срам за Белия дом. Може би е време да помислим дали да му покажем вратата, предложили те, казват двама души, запознати с разговорите, пред POLITICO.
Президентът се е съгласил, че Уолц се е объркал, според източниците, но Тръмп в крайна сметка решил да не го уволнява поради една причина - това би означавало победа за либералните медии и демократите.
„Те не искат да дадат храна на пресата“, твърди един от източниците, който е близък до екипа.
Въпреки кипящия гняв, насочен към съветника по националната сигурност от Белия дом, Уолц все още е на работа след като The Atlantic за първи път публикува експлозивната си история за чата в Signal. Това обаче не означава, че той все още е в безопасност, според двамата източници.
Всъщност те са чули, че някои служители на администрацията просто чакат подходящия момент, преди да го уволнят, нетърпеливи да се освободят от новинарския цикъл, преди да направят промени.
„Те ще се придържат към него засега, но той ще си отиде след няколко седмици“, предполага един от тях.
От офисът на Ванс са отказали коментар за POLITICO. Прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит каза в изявление, че „президентът Тръмп продължава да има голямо доверие в своя екип по национална сигурност, включително съветника по националната сигурност Майк Уолц“.
Новината за неоповестения преди това конклав в сряда вечер – както и широко разпространеното мнение, че Уолц няма да остане задълго в администрацията, идва в момент, когато висши служители публично се обединяват в негова защита.
В петък Ванс – признат отболен играч, който изглежда бързо е приел решението на Тръмп – включи Уолц във високопоставено си пътуване до Гренландия. Той дори се пошегува с репортерите, като намекна, че просто са нетърпеливи за драма, но се зарече, че те няма да получат такава.
„Ако мислите, че ще принудите президента на Съединените щати да уволни когото и да било, помислете пак !“ каза той. „Аз съм вицепрезидентът и ви го казвам тук в петък: ние заставаме зад целия ни екип по национална сигурност.“
Самият президент каза тази седмица, че Уолц е поел отговорност и си е „взел урок“.
Нещо повече, за късмет на Уолц, треската от драмата изглежда е изчезнала. И водещите заглавия са на път бързо да преминат от „Signalgate“ в крайния срок за налагането на митата на Тръмп - 2 април. А извънредните избори следващата седмица вече хвърлят остър фокус върху политически несигурната позиция на партията.
Все пак, зад кулисите – и въпреки публичните усилия на Белия дом да представи целия епизод като клеветническа кампания от страна на медиите – има усещането, че Уолц е изгубил доверието на колегите си.
Говорителят на Уолц, Брайън Хюз, отхвърли предположенията, че бъдещето на Уолц остава под съмнение, твърдейки, че „бърборенето на неназовани източници трябва да се третира със скептицизма на клюките от хора, на които им липсва почтеността да разкрият имената си“.
„Майк Уолц служи с удоволствие на президента Тръмп и президентът изрази подкрепата си за Майк“, каза Хюз. „Целият ръководен екип на националната сигурност ръководи успешна и ефективна мисия за борба с тероризма и това е, което медиите и демократите се опитват да замъглят.“
Срещата в сряда вечерта дойде, когато разочарованието от Уолц достигна точка на кипене в Белия дом. Ден по-рано Уолц заяви пред репортери, че „никога не се е срещал, не познава, никога не е общувал с“ Джефри Голдбърг, главният редактор на Atlantic, който беше включен в чата.
„Не бих го познал, ако се сблъскам с него“, каза Уолц пред Fox News във вторник вечер.
Но на следващия ден служители на администрацията - вече скептични към твърдението му - станаха още по-обезпокоени след популярна публикация в социалните медии, показваща Уолц да стои до редактора на събитие в посолството преди години.
Съюзник на Уолц, твърди, че е абсурдно да се мисли, че съветникът по национална сигурност познава Голдбърг само защото е бил заснет до някого в стая, пълна с хора, на голямо частно събитие.
Докато тази публикация се разпространяваше обаче се появи и друга и друга история, която доведе до гняв - че контактите на Уолц във Venmo са публични - и включваха няколко водещи журналисти.
По-вбесяващо за висшите служители било това, което те смятаха за отказ от страна на Уолц да поеме отговорност. На тях не им харесало, че изглежда Уолц предполага, че журналистът е проникнал в чата в Signal волю-неволю. Твърдение, което може да е предизвикало някакво разследване, удължавайки скандала.
Някои служители в Белия дом са били разочаровани и от това, че Уолц дори не е предложил оставката си на Тръмп, за да види дали президентът я иска.
„Когато си служител и допуснеш грешка, подаваш оставка – не ме интересува каква е ситуацията“, обяснява един от източниците на POLITICO.