Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди, че украинският му колега Володимир Зеленски ще има „големи проблеми“, ако не се съгласи със сделката за прехвърляне на права върху редкоземните метали на Украйна.
Тръмп се опитва да посредничи за прекратяване на огъня между Украйна и Русия и настоява Зеленски да подпише споразумение, което да даде на американските фирми достъп до украинските редкоземни минерали.
По време на брифинг за репортерите в президентския самолет „Еър Форс 1“ Тръмп заяви: „Виждам, че той се опитва да се оттегли от сделката за редкоземните метали. И ако го направи, ще има някои проблеми. Големи, големи проблеми“.
На 28 март Зеленски заяви, че няма да подпише споразумение за минералите, което пречи на плановете на Украйна да се присъедини към Европейския съюз. „Нищо, което би могло да застраши присъединяването на Украйна към ЕС, не може да бъде прието“, каза той.
На 29 март агенция Блумбърг съобщи, че Киев е поискал промени в настоящото предложение, включително по-големи инвестиции от страна на САЩ и повече яснота относно начина на функциониране на съвместния фонд.
Администрацията на Тръмп изтъкна сделката за минералите като съществена част от пътя на Украйна към мира, но не успя да предложи конкретни гаранции за сигурност в замяна на широк достъп до ресурсите. Киев и Вашингтон трябваше да подпишат по-ранна версия на споразумението на 28 февруари, но планът се провали след разгорещен спор в Овалния кабинет между Зеленски, Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс.
Белият дом описа сделката за минералите като механизъм, с който САЩ да „възстановят“ част от финансовата помощ, която са предоставили на Украйна от началото на пълномащабната инвазия на Русия.
Тръмп също така заяви, че иска да проучи възможността за сключване на сделка за природни ресурси с Русия. След телефонен разговор с руския президент Владимир Путин на 18 март републиканецът заяви, че САЩ се надяват да разширят търговията с Москва и да получат достъп до „много големи форми на редкоземни метали“.
Новите мита тази седмица ще засегнат всички страни
Тръмп заяви, че новите мита, които той трябва да обяви тази седмица, ще засегнат всички страни, а не само тези, които имат най-големи търговски дисбаланси със САЩ.
Коментарите му идват, след като той обяви, че ще разкрие огромен набор от данъци върху вноса в сряда, в това, което той нарече "Деня на освобождението" на Америка.
Мерките ще дойдат в допълнение към митата, които вече са наложени от Вашингтон върху алуминия, стоманата и превозните средства, заедно с увеличените налози върху всички стоки от Китай.
Пазарите на акции в Азия се понижиха в началото на търговията в понеделник, тъй като инвеститорите се притесняват от въздействието на митата върху световната икономика.
„Ще започнем с всички държави“, каза Тръмп пред репортери на "Еър Форс 1". „По същество всички държави, за които говорим.“ Той обаче отбеляза, че неговата администрация ще бъде "далеч по-щедра" и "по-любезна", отколкото останалите страни са били към САЩ.
Икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет също наскоро каза пред канала Fox Business, че тарифите ще се съсредоточат върху 10 до 15 държави, които имат най-лош търговски дефицит със САЩ, но не ги назова.
Тръмп вижда митата като начин за защита на икономиката на САЩ от нелоялна конкуренция и като разменна монета за получаване на по-добри търговски условия за Америка.
През уикенда съветниците на Тръмп повториха мнението му, че планираните тарифи могат да съберат трилиони долари и да помогнат за създаването на работни места в САЩ.
Неговият главен търговски съветник Пийт Наваро посочи част от огромните приходи, които митата ще повишат. Данъкът върху целия внос на автомобили може да събере 100 милиарда долара при търговия на стойност 240 милиарда долара, каза г-н Наваро. Всички планирани тарифи могат да съберат 600 милиарда долара, около една пета от стойността на общия внос на стоки в САЩ, добави той.