Тъй като Съединените щати се обръщат към Русия при президента Доналд Тръмп, нарастват спекулациите, че стратегията му отразява „ обратния Кисинджър. “ Тоест, вместо да изиграе картата на Китай (съюзничество за разединяване на двете комунистически сили) срещу Съветския съюз, както се твърди, че Кисинджър е направил през 70-те години, Тръмп се стреми да разиграе картата на Русия срещу Китай, пише The National Interest.
Неговата стратегия е да използва обещанието за възстановяване на дипломатическите отношения, за да отдели Русия от Китай, като по този начин намали стратегическото предизвикателство, което представлява азиатският гигант.
Тези предположения са абсолютна фантазия.
Позициите на Русия срещу САЩ и заедно с Китай
Русия има добри стратегически причини да поддържа тесни работни отношения с динамичния си съсед в Азия.
Тя иска да сподели икономическата жизненост, която Китай излъчва, която липсва на Русия. Преди петнадесет години Китай стана водещ търговски партньор на Русия ; след началото на руско-украинската война страната се превърна в най-големия вносител на руски нефт и природен газ.
В геополитически план Москва печели от поддържането на спокойствие по дължината на 4000 км граница с Китай, която е била източник на напрежение през цялата история. Кремъл няма да изостави тези ползи заради отношенията със Съединените щати и това статукво ще продължи и след мандата на Тръмп като президент, особено предвид дълбоко вкоренената антируска враждебност в американския външнополитически елит.
Руският президент Владимир Путин обаче може да се изкуши да играе ролята на самия Кисинджър, за да използва „американската карта“, за да възстанови баланса на отношенията с Китай. Въпреки че редовно се хвали, че отношенията никога не са били по-добри и той и китайският президент Си Дзинпин говорят за поемане на водеща роля заедно в изграждането на нов световен ред , Путин трябва да внимава как един бъдещ китайски лидер може да използва нарастващата асиметрия във властта и богатството, което разделя двете страни днес, в полза на Китай.
В зависимост от това как се измерва, икономиката на Китай днес е пет до девет пъти по-голяма от БВП на СССР в началото на 90-те години.
Китай изпревари Русия като технологична сила, засилвайки силната конкуренция срещу Съединените щати в областта на изкуствения интелект и роботиката, наред с други неща. Освен това Китай е нарастваща космическа сила , докато Русия изостава.
Как Русия ще се справи с Китай?
За да запази стратегическата си автономия при тези обстоятелства, Русия се нуждае от хеджиране срещу Китай.
В краткосрочен план това би гарантирало, че сделките, които сключва с Китай, няма да бъдат толкова силно наклонени в полза на последния, както днес. В дългосрочен план е необходимо хеджиране, за да се защити срещу изоставянето на партньорството на Китай в полза на стратегическа конкуренция с Русия.
Путин разбира тази логика, затова подкрепя съюза БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество , в която Русия и Китай са водещи членове. Той се надява, че оплитането на Китай като мрежа от отношения по някакъв начин ще ограничи амбициите му. Но тежката истина е, че Русия няма да може да изгради надеждна защита от страните от глобалния юг; техният мощен потенциал просто не се мери с този на Китай.
За добро или лошо, Съединените щати предлагат единственото надеждно стратегическо хеджиране срещу китайската суперсила.
Точно както Кисинджър използва враждебността между Съветския съюз и Китай, за да постигне стратегически цели на САЩ, Путин може да направи същото със Съединените щати и Китай. Подобно на американския държавник, който се противопоставя на Съветския съюз и Китай, той няма да има интерес да изостря нарастващото напрежение между Съединените щати и Китай. Това само би увеличило риска от икономическа или военна конфронтация с изтощителни последици за Русия и двете воюващи страни.
Присъединяването към Съединените щати срещу Китай не би имало стратегически смисъл предвид причините, отбелязани по-горе, докато изковаването на все по-тясно присъединяване към Китай срещу Съединените щати би застрашило стратегическата автономия на Русия. Както направи Кисинджър, Путин ще трябва да следва по-фина дипломация, която създава стимули за всяка страна да търси по-добри отношения с Русия, като играе на страха на всеки един от последиците от стратегическото изравняване на Русия с нейния съперник.
Щастието на Путин е, че Тръмп, за своите цели, иска да нормализира отношенията . Това означава, че той трябва да направи по-малко отстъпки, за да се сближи със Съединените щати, отколкото би трябвало, ако се беше опитал да възстанови отношенията по време на администрацията на Байдън. Тази реалност вече е очевидна в начина, по който Путин манипулира откритото желание на Тръмп за ранно уреждане на руско-украинската война, за да спечели подкрепата на САЩ за руските цели по отношение на Украйна.
Докъде ще стигне това сближаване със Съединените щати и дали ще бъде достатъчно за възстановяване на баланса в отношенията с Китай, предстои да видим. Продължаващата подкрепа на Тръмп за нормализирането и намеците за известна нервност в Пекин предполагат, че Путин е на прав път.
Той обаче трябва да стъпва внимателно. Както беше вярно за Кисинджър, успехът изисква всички страни да извлекат известна полза от триъгълните отношения. По този начин Путин трябва да даде възможност на Съединените щати да постигнат някои от стратегическите си цели поради подобрените отношения, като същевременно създава опасения, че сближаването може да навреди на позицията на Китай, така че Пекин да може да направи отстъпки на Русия без обратен ефект.
Това е сложна игра, особено за страна, която е най-слабата от трите, но може би Путин е научил нещо от всички онези разговори, които имаше с Кисинджър, след като дойде на власт.
За автора: Томас Греъм
Томас Греъм , изтъкнат сътрудник в Съвета за международни отношения, е бил старши директор за Русия в екипа на Съвета за национална сигурност на САЩ по време на администрацията на Джордж У. Буш и като управляващ директор на Kissinger Associates от 2008 до 2019 г.