The National Interest: Руската противотанкова ракета „Корнет“ променя правилата на играта

Кадър: The National Interest

Русия се похвали с успеха на противотанковата ракета „Корнет-ЕМ“ на бойното поле в Украйна, като твърди, че тя може да поразява западни бронирани машини като Abrams и „Leopard 2“ с прецизност, обхват и бойни глави с тандемно зареждане, пише The National Interest.

„Ростех”, руският военнопромишлен конгломерат, се похвали със своята 9М133 Корнет - преносима противотанкова управляема ракета (ПТУР), въведена за първи път на въоръжение в края на 90-те години на миналия век. Тя остава сред най-модерните и способни руски ПТУР, но поради по-високата си цена никога не е заменила напълно наследените от съветската епоха системи.

Руската отбранителна фирма отбеляза, че тя се е представила добре в продължаващия конфликт в Украйна.

„Нито едно превозно средство на украинската армия не е защитено от тази противотанкова ракетна система. Тя може да пробие всички вражески танкове във всяка проекция и да проникне в най-силните кули отпред до отзад. Достатъчно е едно попадение; защита не могат да осигурят нито плочите за противодействие на HEAT, нито допълнителните екрани, нито реактивната броня. В един от случаите американски танк Abrams беше пробит през бронята и двигателя си без никакви препятствия. Така че статистиката е елементарна: една ракета „Корнет“ минус една вражеска машина“, заявиха от „Ростех“ пред държавната информационна агенция.

„Мощната бойна глава на „Корнет” не може да бъде спряна дори от най-модерната многослойна броня с керамични елементи, волфрамова сплав или слоеве от обеднен уран. 

От „Ростех“ допълват, че „не е просто противотанкова ракетна система, а многофункционално високоточно управляемо оръжие“.

От Ростех също така заявиха, че „Корнет“ е била успешно използвана срещу различни други цели, „включително вражески артилерийски установки и укрепления, масирана жива сила, кули и други съоръжения“.

9M133 Корнет е от трето поколение, която направи своя боен дебют през 2003 г., когато беше използвана от иракската армия срещу водената от САЩ коалиция по време на операция „Иракска свобода“. На него се приписва унищожаването или изключването на няколко машини на американската армия, включително основен боен танк (MBT) M1 Abrams.

През изминалите години тя е била модернизирана. Модернизираният 9M133 Корнет-EM предлага по-голям обсег, възможност за изстрелване и забравяне и по-мощна бойна глава. Оръжието е използвано срещу MBT западно производство, включително Abrams и Leopard 2 немско производство, в продължаващите боеве в Украйна.

Уникална характеристика на ПТУР „Корнет“ е възможността за работа в тандемен режим, което означава, че две ракети могат да бъдат изстреляни едновременно. Другите предимства на ракетата „Корнет“ са, че може да атакува целта както чрез сдвоено изстрелване, така и чрез бойни глави с тандемен заряд, които могат да поразяват експлозивно-реактивна броня и да пробиват различни допълнителни бронирани плочи и все по-често се използват за защита от такива боеприпаси. 

Лазерен лъч насочва ракетата, а системата има обсег на действие до 6,2 мили при новите варианти. Тя използва „полуавтоматично командване“ към система за насочване с лазерен лъч, насочващ по права линия, което позволява на оператора да поддържа пряка видимост към целта по време на полета на ракетата за по-голяма точност. 

Въпреки че е описана като преносима ракета, тя използва пускова установка на триножник и термовизионен прицел, носени и управлявани от пехотен екипаж от двама души. Тя може да бъде монтирана и на различни колесни превозни средства.

Питър Сучиу има над 3200 публикувани материала в повече от четири дузини списания и уебсайтове през тридесетгодишната си журналистическа кариера.

Най-четени