Надпреварата за Полярния кръг - истинската война между САЩ, Русия и Китай

Защо Тръмп толкова настоятелно иска да превземе Гренландия? Защо Китай продължава да финансира и подкрепя Русия? Защо САЩ прави опити отново да стопли отношенията с Путин? Всички тези въпроси може да изглеждат различни, но имат един и същи отговор - Полярният кръг.

Всичко, което трябва да знаете за Полярния кръг, е че там се намират около 20% от оставащите залежи на петрол и газ в света. А в региона има и огромни залежи на желязо, злато, никел, цинк и дори редки минерали, използвани в електрониката и батериите. А това са само ресурсите, за които знаем.

На Полярния кръг стъпват териториите на Русия, Канада, САЩ и Европа. Европейската част от Полярния кръг е Гренландия, която е под контрола на Дания. В момента Русия има около 53% от брега към Полярния кръг, както и няколко пристанища, летища и военни бази. Канада също има достъп, макар да има ограничени ресурси за навлизане в територията, а САЩ притежава Аляска, където също има няколко пристанища и военни бази.

Освен достъп до Полярния кръг, за извличане на ресурсите са нужни и големи инвестиции, тъй като повечето са трудно достъпни в замръзналия терен. Затова основните претенденти за региона са САЩ и Русия. Поради своята територия и огромна брегова ивица, Путин е в най-добрата позиция в момента, а достъпът до горивата в региона би осигурил на държавата му челна позиция в производството на петрол и газ в света.

През последните години обаче започна да се появява друг играч - Китай. Когато избухна войната в Украйна, Западът направи колективен опит да изолира Русия от глобалното общество, като наложи политически натиск, спря достъпа ѝ до западни технологии и ѝ попречи да продава горивото си на западните пазари. Китай изведнъж се озова в перфектната позиция - защото имаше възможността да осигури политическа подкрепа на Русия, да замени западните технологии на техния пазар и да изкупува горивата им. Точно това и се случи, но апетитът на китайците не се ограничи само до пазар за телефони и коли, както и достъп до евтини горива. След като даде своята подкрепа, Си Дзинпин почна да нарича Китай “държава, близка до Полярния кръг”. Тъй като най-близкият път до Полярния кръг минава през Русия, става ясно, че Китай иска да си осигури достъп именно през руската територия. 

Това нямаше да е толкова лесно преди 2022 година, но Русия вече е силно зависима от Китай. Огромна част от военната ѝ техника и тежките машини за армията вече са китайски, цяла една четвърт от руската търговия се осъществява в китайски юани, а без договорите за горива Путин ще трябва да намалява военния бюджет. Преди войната в Украйна можеха просто да разчитат на европейския пазар, но това вече не е възможно. Днес, ако Си Дзинпин поиска този достъп, Русия може да се озове във война с целия свят, ако откаже. Затова и Путин мълчи, когато се засяга тази тема.

Тръмп се възползва именно от тази ситуация. Още от първия си мандат, той предупреждаваше, че големият враг на Америка е именно Китай. Тъй като те са и държавата, която ползва най-голямото количество петрол, контрол над Полярния кръг е от огромно значение за борбата срещу китайското влияние. Контрол над региона означава и контрол на цената на горивата. Затова и Тръмп иска да върне Русия обратно в глобалното общество и да я обвърже отново със западните пазари - това не само ще е удар върху китайския контрол над руската икономика, а може да спре амбициите на Си Дзинпин за достъп до Полярния кръг. 

Това, разбира се, е и причината за амбициите на Тръмп да си присвои Гренландия. Всъщност САЩ се опитва да придобие територията отдавна - първата оферта за купуване на Гренландия е още през 1946-та година. Тогава тя е била ценна за буферна зона срещу Съветския съюз, но днес дава огромен достъп до Полярния кръг.

А къде е Европа в цялата картинка? Поради "зелените" политики, Европа е неспособна да се възползва от горивата и ресурсите в Полярния кръг, въпреки може би най-добрата позиция в региона благодарение на Гренландия. Европейският съюз отново, както с изкуствения интелект, рискува да остане на заден план в един от най-сериозните глобални конфликти.

Най-четени