Делът на германците, които подкрепят разполагането мироопазващи сили на Бундесвера в Украйна, леко надвишава този на противниците на подобен ход, сочат резултатите от проучване на общественото мнение, предаде БТА.
Резултатите от анкетата на социологическа агенция "Форза", поръчана от списание "Щерн", сочат, че 49% от респондентите подкрепят изпращането на мироопазващи сили в Украйна, 44% са против, а 7% от участниците в допитването не са изразили мнението си.
Делът на жителите на Западна Германия, които подкрепят участието на Бундесвера в подобна мисия, e 52%, докато 65% от жителите на Източна Германия са против. Резултатите от анкетата също така сочат, че 83% от избирателите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" не са съгласни с идеята за разполагане на германски военнослужещи в Украйна.
Говорител на германското министерство на отбраната вчера заяви, че Берлин няма да се поколебае да даде своя принос, ако бъде определена конкретна рамка.
САЩ са поискали от европейските нации да посочат какви гаранции за сигурност са готови да предоставят на Украйна, за да осигурят трайно мирно споразумение и как съюзниците трябва да реагират, ако войските, които разполагат, бъдат нападнати от Русия.
Администрацията на Доналд Тръмп търси подробности за това как европейските съюзници биха могли да допринесат за гаранциите за Киев и да възпират Москва в бъдеще, според документи, придобити от Bloomberg, които агенцията цитира.
САЩ също така искат да знаят доколко европейските им съюзници са готови да предоставят войски като част от евентуално мирно споразумение, каква подкрепа от страна на САЩ според тях е необходима, за да се осъществи то, и какво могат да направят сега, за да укрепят преговорната позиция на Киев.
Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна и Русия, генералът в оставка Кийт Келог, се очаква да обсъди тези въпроси по време на срещите си с европейски длъжностни лица този месец, твърдят европейски дипломати, които са говорили при условие на анонимност. Келог търси информация от съюзниците, преди да представи варианти на президент.
За да засили натиска върху Путин, администрацията на Тръмп пита съюзниците какво допълнително оборудване могат да изпратят на Украйна и какви стъпки могат да предприемат за по-добро прилагане на съществуващите санкции и насочване към субекти в трети държави, които помагат на Русия.
САЩ също така искат да знаят дали ЕС е в състояние да осигури на Украйна достъп до по-голяма част от единния пазар на блока, докато тя се придвижва към членство.
Financial Times пръв съобщи за съществуването на подобен въпросник.