На разсъмване един скорошен ден дузина американски морски пехотинци заеха позиции на поле на този тих шведски остров, на около 200 мили от руския град Калининград, и стреляха с мобилната си ракетна система. Добре насочените боеприпаси паднаха в Балтийско море, но изпратиха ясно послание към Русия: въпреки че президентът Тръмп тласна НАТО в историческа криза, като постави под въпрос неговата ефективност, американската армия удвоява присъствието си в Северна Европа, пише The Wall Street Journal.
Изпитателният полигон е на място, където НАТО граничи с Русия от двете страни.
Някои европейски представители се опасяват, че ангажиментът на САЩ към трансатлантическия алианс отслабва, предвид критиките на Тръмп към него и заявеното му желание да намали военното присъствие в чужбина, но американските военни командири казват, че позицията им остава твърда.
„От гледна точка на американската армия, моите заповеди не са се променили“, каза бригаден генерал Андрю Саслоу, заместник-началник на щаба на армията на САЩ за в Европа и Африка. Въпросът за бъдещето на участието на САЩ „е в ума ми“, казва той, но аз „правя това твърде дълго, за да се фокусирам твърде много върху политически тенденции и изявления, които не са заповеди“.
Северна Европа и балтийските държави се оказаха в центъра на военните планове на САЩ, тъй като достъпът им до морски пътища, територия и енергийни резерви ще бъде от решаващо значение за Запада в нова ера на геополитически конфликт. Регионът е заел твърда позиция срещу Русия и е начело на европейските усилия за превъоръжаване и увеличаване на бюджетите за отбрана, включително подкрепа за въоръжените сили на Украйна.
По време на триседмичното учение, американски и британски войски обединиха сили ссъс скандинавските и балтийските страни, за да отработят възможни военни сценарии, включително бойна стрелба, удари с дронове и въздушни десанти над Северния полярен кръг в Норвегия.
Целта беше двойна: да се възпре руската агресия и да се интегрират по-здраво съюзниците в този стратегически ъгъл на Европа, включително новите членове на НАТО Финландия и Швеция.
„Сега, когато Финландия и Швеция са членове на Алианса, имаме непрекъснат участък от територията на НАТО на север от Северния полярен кръг“, казва Кристиан Атланд, старши научен сътрудник в Норвежкия институт за отбранителни изследвания. „Разширяването на север също така улесни изпращането на подкрепления в балтийските държави в случай на военна криза или конфликт в региона.“
Длъжностни лица посочват, че задълбочаването на отношенията между региона и Вашингтон не бива да отклонява вниманието от сплотеността на НАТО. „Не става въпрос за създаване на клуб в клуба, а за укрепване на НАТО“, каза Карл-Йохан Едстрьом, началник на Генералния щаб на отбраната на Швеция. „Но паралелно с това може да се осъществява двустранно или многостранно сътрудничество или операции. Това само ще засили колективната отбрана.“
Готланд е едно от стратегически най-важните места в Северна Европа, което позволява разполагането на сензори с голям обсег и оръжейни системи за контрол на въздушното и морското пространство в Балтийския регион. Бившият шведски министър на отбраната Микаел Бюден заяви миналата година, че Путин „следи“ острова.
„Тъй като стратегическата позиция на Русия в Балтийско море е много слаба, всеки конфликт би бил съпроводен от незабавни опити на Русия да завземе ключови пристанищни райони в Балтика, Финландия и Полша“, каза Стефан Лундквист, ръководител на Шведския център за арктическата сигурност. „Ключовото военно-стратегическо местоположение на Готланд най-вероятно ще го превърне в арена за враждебни действия в началната фаза на конфликта“, каза той.
След много години на демилитаризация, Готланд се озова в центъра на шведското превъоръжаване. В случай на война, островът би могъл да служи като логистичен център на НАТО и контрол на морските комуникации, както и да помогне за създаването на настъпателни сили за нанасяне на удари дълбоко във вражеската територия.
Прогнозният брой на войските на острова по време на война е около 4500, а стотици наборници пристигат тук всяка година. Те не се вписват в живота на местните жители, много от които са се преместили през последните години, привлечени от естествените тихи и средновековни калдъръмени улички на Готланд, без да очакват да видят стрелбище в задния си двор.
За да симулира отбраната на Готланд, разузнавателен взвод от британски парашутисти извърши разузнаване миналата седмица. Няколко дни по-късно 110 британски парашутисти се спуснаха от височина 300 метра от два транспортни самолета A400M на открито поле, след което преминаха през гората през нощта, за да осигурят зоната за кацане на самолетите.
Междувременно, около полунощ, в района пристигна отряд американски морски пехотинци с мобилна ракетна система, която може да бъде бързо разположена в случай на война. Няколко часа по-рано морските пехотинци бяха в Норвегия.
Високомобилната артилерийско-ракетна система M142, или HIMARS, промени хода на войната в Украйна, откакто беше доставена на Съединените щати в средата на 2022 г. Системата изстрелва ракети с управляема многоцелева ракета (GMLRS) с обхват от около 72 километра, както и ракети от армейската тактическа система ATACMS, които могат да летят до 299 километра.
Украйна използва тази система, за да порази руски логистични обекти, танкове, мостове, пехотни групи и складове за боеприпаси. Сега спирането на доставките на оръжие на Украйна от администрацията на Тръмп заплашва да обезсмисли целия постигнат напредък.
Една от основните задачи, пред които са изправени членовете на НАТО, е да осигурят безпроблемното съвместно функциониране на техните военни системи. Воденото от САЩ изстрелване на ракета срещу Готланд разчиташе на сложна многонационална комуникационна система, включваща сензори, системи за управление и летища в няколко страни.
В Литва силите на НАТО проведоха учения по евакуация и оказване на помощ на жертви, използвайки три вида медицински и евакуационни системи, всяка от които принадлежи на различна държава.
„Предизвикателството, пред което сме изправени сега, е как да запазим единството на алианса в условията на толкова бързи промени“, заяви заместник-началникът на щаба по операциите на американската армия в Европа, генерал Саслоу.