Пресният зелен фасул определено е продукт на лятото. Типичната лятна манджа не може да мине без неговото присъствие, макар много домакини да го пренебрегват необяснимо защо. Той е лесен за приготвяне и много вкусен, богат на витамините А, В и К, на есенциални мастни киселини, калций, желязо, фолиева киселина и калий. Допринася за естественото регулиране на кръвната захар, което го прави добра храна за диабетици. В българската кухня зеленият боб най-често се появява в рецепти за яхнии, било то като яхния само от този зеленчук, или пък в комбинация с картофи, лук, моркови, дори с ориз. Чудесна гарнитура е към меса и риба.
Паниран зелен фасул
500–600 г зелен фасул /може да се ползва и консервиран, като много добре се изцеди в гевгир/
2-3 яйца
150 г брашно за паниране /или друга суха съставка за панировка/
бира /по желание/
1 ч.ч. олио
сол
Начин на приготвяне:
Зеленият фасул се сварява в подсолена вода и се отцежда добре. Като изстине, всяка шушулка се овалва в брашно, разбитите яйца с малко бира /по желание/ и се пържи в сгорещеното олио до златистокафяво. Отцежда се от мазнината върху кухненска хартия. Сервира се с млечно-чеснов сос. Панировката може да е най-различна: брашно; пшенично и царевично брашно; смес от пшенично, царевично брашно, овесени трици; галета; смес от брашно и галета.
Зелен боб с картофи
500 г зелен боб
500 г картофи
1 голяма глава лук
2 моркова
2 домата
1/2 ч.л. захар
4-5 скилидки чесън
1/2 връзка копър
сол, червен пипер на вкус
олио
Начин на приготвяне:
Лукът и морковите се нарязват, зеленият боб се почиства от двата края и се нарязва на 2-3 парчета, ако има нужда. В дълбок тиган се запържват лукът и морковите, добавя се наситненият чесън. След 2-3 минути се добавя зеленият боб и се разбърква. Подправя се с червения пипер – около 1 лъжичка. Накрая се прибавят нарязаните на едро картофи, посолява се и се разбърква. Доливат се 1-2 чаши вода в зависимост от това колко гъсто искаме да бъде ястието. Оставя се да къкри на тих огън и след около 15 минути се добавят блендираните (настъргани) домати. Ако са кисели, се слага и щипка захар. Оставя се да къкри до готовност. Преди поднасяне може да се поръси със ситно нарязан магданоз и копър.
Свинско със зелен фасул
800 г зелен фасул (или 1 буркан)
500 г свинско месо от плешка
черен пипер
сол
магданоз
1 ч.л. червен пипер
2 скилидки чесън
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. брашно
250 мл зеленчуков бульон
3 с.л. олио
Начин на приготвяне:
Нарежете месото на дребни парчета като за готвене. В тава сипете олиото и сложете парчетата месо, налейте половин чаша вода и сложете във фурната на 180 градуса да се запече за час, като периодично трябва да разбърквате. Смесете до хомогенност брашното, червения пипер и доматеното пюре. Извадете тавата с месото, сложете зеления фасул от буркана заедно с течността (или предварително сварения в подсолена вода), подправете на вкус, разбъркайте и сложете отново във фурната на 180 градуса за още 20 мин. Пет минути преди края нарежете чесъна на ситно и поръсете фасула, разбъркайте и поръсете с магданоз.
Агнешко с пресен зелен фасул
750 г агнешко месо
800 г зелен фасул
2 глави лук
200 г масло
1 ч.ч. доматен сок
1 ч.л. червен пипер
1 връзка магданоз
сол
Начин на приготвяне:
Зеленият фасул се сварява в подсолена вода. Месото се нарязва на едро и се запържва в маслото. Изважда се и в същата мазнина се задушава нарязаният лук. Добавя се доматеният сок и червеният пипер. В тенджера се слага месото, залива се със запръжката и предварително сварения зелен фасул. Залива се с гореща вода и се вари до пълна готовност на месото. Поднася се, поръсено с магданоз. За гарнитура – сварен ориз.
Телешко със зелен фасул
600 г телешко месо
1 буркан консервиран зелен фасул (800 г пресен, сварен)
50 г олио
1 глава лук
1 с.л. брашно
1 ч.л. червен пипер
3 моркова
3-4 скилидки чесън
2-3 домата
магданоз
сол
Начин на приготвяне:
Сгорещете мазнината в тенджера под налягане и сложете ситно нарязания лук заедно с нарязаните моркови да се задушат. Прибавете брашното и червения пипер, разбъркайте и залейте с 3 чаши гореща вода. Сложете нарязаното месо, обелените и нарязани на ситно домати. Затворете тенджерата и варете 20 минути след завъртането на вентила. Отворете и прибавете отцедения зелен фасул и скилидките чесън. Затворете отново тенджерата и варете още 15 минути след повторното завъртане на вентила. Поднесете ястието, поръсено с нарязан магданоз.
Зелен фасул с моцарела и пармезан
700 г зелен фасул
100 г пармезан
2 моцарели
1/2 ч.л. черен пипер
4 с.л. зехтин
1 щипка сол
Начин на приготвяне:
Зеленият фасул се сварява. Оставя се да се отцеди и се прехвърля в тава. Полива се със зехтина и се поръсва с черен пипер и сол. Покрива се с резенчета моцарела, а отгоре се поръсва с настърган пармезан. Пече се 25 минути на 200 градуса.