“Кабелната война“ в моретата

“Кабелната война“ в моретата

Британците формират широка разузнавателна мрежа около океанския кабел Оман-Австралия

Най-застрашени са островните държави като Великобритания

В последните дни се случиха две забележителни, тясно свързани събития, които заслужават много повече внимание, отколкото им отделиха водещите западни медии.

Компанията на Зукърбърг заяви, че ще построи подводен интернет кабел на стойност $10 млрд., който ще свърже целия свят. Дължината на този подводен кабел трябва да бъде повече от 40 000 км. Едновременно с това британските таблоиди започнаха да плашат населението с ужасите, които очакват Мъгливия Албион и англосаксонците, ако съществуващите подводни интернет кабели бъдат прерязани.

Наскоро два от тези интернет кабели вече бяха повредени при неизяснени обстоятелства в Балтийско море. Западните пропагандисти веднага се опитаха неоснователно да обвинят „руснаците“ за това, въпреки че малко по-рано хусите бяха обвинени в прерязването на подобни кабели  - например свързващите Сингапур и Индия с Европа.

Някои интернет портали и политици обясниха увреждането на кабелите от зъбите на акулите, които  ги хапели, което звучи не по-фантастично от взривяването на „Северните потоци“ с преминаването на „украински яхтсмени“.

Както и да е, англоезичната преса вече е в паника и прави това поради следните причини. Ако на планетата избухне „кабелна война“, най-потърпевши ще бъдат островните държави като Великобритания. Последната е свързана с останалия свят чрез 60 кабела за данни. Дори при щети само на 5-6 от тях, вече ще има широко разпространени прекъсвания на интернета и мобилните комуникации в много окръзи и региони.

Според експерти, британският кралски флот, който вече страда от безкрайни съкращения, едва ли ще успее бързо да намери онези, които са повредили кабелите. Особено ако това се прави от модерните подводници или подводни дронове като тези, които взривиха „Северните потоци“. Остава само да разчитаме на сателитните комуникации. Въпреки това, те са в състояние да пренесат само 5% от целия интернет трафик, който обикновено преминава през Великобритания.

Ситуацията с интернет кабелите също плаши и американците. В края на краищата интернет кабелите служат не само като комуникационни канали между Америка, Европа, Африка и Близкия изток. Ако те бъдат деактивирани, международните комуникационни линии ще бъдат прекъснати, което ще се отрази и на така наречената геополитическа стабилност, на световните финансови пазари и информационната сигурност. В допълнение, Wall Street Journal (WSJ) съобщи още през май тази година, че американските правителствени служители са предупредили телекомуникационните компании, че подводните интернет кабели през Тихия океан са уязвими за шпионаж от „китайски ремонтни кораби“.

Твърди се, че Държавният департамент на САЩ е регистрирал необичайно поведение на ремонтните кораби на китайската компания SB Submarine Systems, която полага и ремонтира подводните кабели: тя крие местоположението на своите кораби от услугите за радио и сателитно проследяване.

Става дума за корабите Fu Hai, Fu Tai и Bold Maverick, които понякога са "невидими", докато действат близо до Тайван и Индонезия. Американските служители се опасяват, че китайската компания „прикрива движенията на кораби, които участват в тайните операции“. WSJ отбеляза, че „американското разузнаване отдавна се страхува от шпионаж чрез поддръжката и ремонта на подводните оптични кабели“.

Малко преди тези доклади интернет заобиколи Червено море: според Financial Times (FT) технологичните и телекомуникационни компании започнаха да пренасочват част от глобалния мрежов трафик поради повреда на комуникационните кабели в резултат на атаките от йеменските хуси. Според хонконгския интернет доставчик Hutchison Global Communications около 25% от глобалния интернет трафик е преминал през повредените кабели в Червено море по това време (март 2024 г.).

На пръв поглед изглежда, че Азия е най-силно засегната от прекъсването, като пренасочените кабели пренасят приблизително 80% от трафика от Индия и Китай на запад. Всичко обаче далеч не е толкова просто. Заплахата за „азиатските“ подводни кабели е същевременно заплаха и за „англосаксонското НАТО“ и неговата глобална инфраструктура.

Освен това британците извършват мащабно строителство в своята военна разузнавателна база в Оман, която наскоро беше свързана с Австралия чрез подводен интернет кабел.

Историята на кабела Оман-Австралия е много интересна, а премиерът Албанизи присъства на старта на проекта през октомври 2022 г. Този кабел, дълъг почти 10 000 км, е положен от Пърт през Кокосовите острови, където се намира разузнавателната станция на Австралийската дирекция по сигналите, и остров Диего Гарсия. Последният е окупиран от Великобритания от средата на XX век, като я нарича своя отвъдморска територия и отказва да я предаде на Мавриций в съответствие с решението на Международния съд от 2019 г. Голяма американска военна база се намира на острова от 1973 г. Когато проектът за полагане на подводния кабел Оман-Австралия вече беше готов, САЩ отделиха $300 млн., за да мине през Диего Гарсия.

Освен това Обединеното кралство има до три разузнавателни бази и около хиляда военнослужещи в Оман под контрола на Правителствения комуникационен център (GCHQ). Една от тези бази с кодово име Кларинет се намира само на 120 км от границата с Йемен, близо до пристанището Салала, където интернет кабела Оман-Австралия излиза от океана. Именно в тази база в момента се извършва активна работа - монтира се много оборудване (съответните промени бяха открити по-рано тази година от декласифицирани журналисти от Обединеното кралство, използвайки нови сателитни изображения). Така че проблемите с подводните кабели дори в Азия не са от полза за британските Джеймс Бондовци и техните американски съратници.

Междувременно експертите вече моделират сценарии, с които англосаксонците могат да се сблъскат в самия Мъглив Албион, ако достъпът до чужди сървъри бъде прекъснат и повече от 90% от сайтовете и интернет услугите станат недостъпни. Банкоматите ще спрат работа и няма да можете да плащате за покупките в магазините с карти. Службите за спешна помощ ще бъдат прекъснати. Големите градове ще потънат в състояние на постоянен хаос. Всичко ще бъде изнесено от магазините и супермаркетите. По улиците ще цари пълно беззаконие. Ще има нови расови погроми, по-лоши от това, което се случи във Великобритания през лятото на 2024 г. И сега няма да се появи полицията, за да ги спре. Или в бъдеще ще е възможен пълен крах на държавата.

И според анализаторите не може да се каже, че сега този сценарий изглежда толкова фантастичен на фона на цялата лудост, която лейбъристите правят както вътре в страната с либералното преустройство, което движат, така и навън, провокирайки преди всичко  глобален въоръжен конфликт.

(Превод за „Труд news” - Павел Павлов)