- Г-н Проданов, какво мотивира човек на науката да се впусне в надпреварата за кмет на Свищов?
- Бих казал, човек на действието – при все че преподавам икономика. Трябва да кажа, че мотивацията ми е много силна и ясна. През последните години Свищов отбелязва невиждан регрес и упадък! Градът и общината се обезлюдиха с нечувани темпове – над 12 000 души напуснаха общината за последните 8 години. Затвориха десетки фирми, а икономическата активност е в исторически минимум. Това се отнася и до целия Дунавски регион, който бързо се превръща в икономическа пустиня. И всичко това пред безучастния поглед на политиците и обществото ни. Свищов се нуждае от нова енергия и ново начало, за да бъде управляван по-добре и да предложи перспективи на жителите си. Вярвам, че заедно с моите будни и родолюбиви съграждани можем да възродим Свищов и селата от общината!
- Вие сте доктор по икономика. Според Вас, как може да се възроди икономически Община Свищов?
- Публикувахме програма, в която залагаме 128 мерки, голяма част от тях насочени към възстановяване на местната икономика. Ще е трудно да ги опиша подробно, но нека ги обобщя така: Мерки, насочени към по-добро, по-ефективно и по-прозрачно управление на общинските финанси. Така ще гарантираме, че всеки лев от общинските финанси се използва за по-качествени услуги, доставки и по-смислени проекти. Мерки, насочени към насърчаване на инвестициите в общината. По-активно да се прилагат стимулите за насърчаване на инвестициите, заложени в Закона; експресно обслужване и сертифициране на външни и на местни инвеститори. Съществуващият от години, но неработещ индустриален парк да се трансформира в Дунавски логистичен, търговски и производствен парк, експлоатиращ уникалната възможност за мост над река Дунав. Имаме още много идеи, но разчитаме на съпричастността на държавата и на област Велико Търново. Свищов е в тази област, въпреки че е отдалечен на цели 90 км от областния център, което създава определени трудности.
- Разкажете за тези проблеми и трудности, които възникват на регионално ниво.
- За съжаление Свищов загуби своето челно място в обществено-стопанския живот на областта. От център на градска агломерация преди десетилетие (36 бяха тези градове, основно областни центрове) днес Свищов е район в индустриален упадък. Поради отдалечеността свищовлии днес понасят огромна административна тежест заради концентрацията на административни услуги в областния град. Много неудачно се оказа и вливането на общинското ВиК в регионалната водна асоциация. Регионалното сдружение трябваше да оправи водните неволи на Свищов, а доведе само до неколкократно повишаване на цената на водата, като същевременно половината свищовски села са в тежко безводие. Така излиза, че вместо да се ремонтират и изградят водопроводи и канализационни системи във всяко населено място, община Свищов субсидира доставянето на вода за другите общини от областта ни! Мога да продължа списъка с проблеми, но е ясно, че има неглижиране на общината ни. Ако усилията за по-добра комуникация с областта останат напразни, ще информираме местната общност и ще стартираме кампания за местен референдум, целящ отделяне от Великотърновска област и присъединяване към Плевенска или Русенска област, в зависимост от договорените ползи, улеснения и изгоди за жителите на община Свищов!
- Свищов как ще се възползва от потенциала, който дава река Дунав?
- Ситуацията с целия Дунавски регион е критична в социално-икономически план. Демографската криза е най-остра именно тук, а ако изключим Русе и Козлодуй, доходите и добавената стойност са много по-ниски от средните за страната. Не съм видял темата за опустошения Дунавски край да се дебатира някъде в публичното пространство. Всичко това е в пълен противовес с развитието на регионите в горното и средното дунавско течение около Виена, Братислава, Будапеща, Белград. Потенциалът на река Дунав остава изцяло неоползотворен и за Свищов, и за България. Страната ни е загърбила Дунава и се сеща за реката само при екстремно ниски или високи водни нива. Ръководил съм екипи по успешни проекти, свързани с дунавските общини и развитието на регионалния туристически продукт. Река Дунав е велика река, която дава възможности за развитие на транспортни проекти – мостове, мултимодални логистични центрове, рибарски и яхтени пристанища. Предоставя и чудесни условия за туризъм и рекреация с уникалните влажни зони и хабитати на огромно разнообразие от птици и животни. Необходими са съвместните усилия на местните власти и на правителството, за да се реализират важните и големи транспортни проекти. Аз бих ги подредил така: поне два нови моста, единият задължително при Свищов –Зимнич, Дунавски скоростен път „Виа Данубиа“, свързващ градовете и селата по дунавския бряг, възстановяването на пътническото корабоплаване с катамарани между основните търговски пристанища от Видин до Силистра.
- Ангажиран сте с темата „Туризъм“. Как виждате реализацията ѝ в Община Свищов?
- Убеден съм, че туризмът може да допринася съществено за развитието на общината. Заедно с други ентусиасти преди години основахме сдружение, което работи за развитието на туризма в Свищов и Дунавския регион, организираме туристически събития, промотираме местните туристически ресурси. Сътрудничеството с близки общини създава стимули за растеж и създава капацитет, насърчава се регионалното развитие. Добър пример за това е създаването на съвместни туристически маршрути по определени теми, например „Непокътнатите красоти на Дунавските острови“, „Римски забележителности в Дунавския лимес“, „Българското възраждане“.
- Името Ви се свързва с популяризирането на римското антично наследство. Споделете повече за тази инициатива.
- Като местен патриот съм хвърлил много енергия в историческите възстановки и в опазването на културно-историческото наследство в България. Създадох първата група за антични исторически възстановки в страната – „Първи Италийски легион“, както и първия международен фестивал на античното наследство „Орел на Дунава“. Днес много градове и общини ми възлагат организацията на исторически фестивали. Нашите събития се превърнаха в школа по родолюбие и в притегателна сила за младите хора и местните общности. Поддържаме ползотворни връзки с десетки исторически асоциации в Европа. Тази седмица излезе поредния брой на реномираното списание „Archäologie in Deutschland“, посветен на живота в Дунавският римски лимес, в която се представя и нашата свищовска група за антични исторически възстановки. Древната дунавска граница на Римската империя има статут на обект на световното наследство на ЮНЕСКО по горното дунавско течение и е в ход кандидатурата на България и Сърбия за включването ни в обекта. Искрено се надяваме с нашата активност да помогнем на националната кауза и обектите на ЮНЕСКО в България да се увеличат с още един и да станат 11!
- Според Вас има ли съвременни отпратки към емблематично произведение на Алеко Константинов „По изборите в Свищов“?
- Ще цитирам нашия велик съгражданин Алеко, който е мой кумир: „Няколко пъти бяха викани в окръжното управление селските кметове и писари и върху тях се упражнило „моралното влияние“. И в настоящата кампания бяха приложени същите влияния върху администрация, учители, служители, спортни клубове от страна на настоящия кмет. Колко е жалко да виждаш актуалността на Алековите думи след 130 години! Смятам, че хората трябва да са свободни в своя избор! В моя мироглед на най-високо място слагам класическите добродетели - храброст, лоялност към родината, уважението на традициите, чувството за дълг към рода и общността, почитането на общите дела и личното достойнство.
На предстоящия местен вот гласувайте с №68 в интегралната бюлетина за кмет на Община Свищов, за общински съветници и за кметове на населени места! Вярвам във Вашия разумен избор!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Купуването и продаването на гласове е престъпление.