Въглищата се завръщат в САЩ: Защо така, президент Байдън?

Грета Тунберг и Джо Байдън, без да искат и осъзнават, връщат старите енергоносители обратно в играта

Излезе краткосрочната прогноза (за 2021 и 2022 г.) на Американската агенция за енергийна информация за потреблението на енергийни ресурси и съответните въглеродни емисии в САЩ. Най-важното от нея е, че потвърждава това, което отдавна пиша, че е неизбежно. Ето основните послания:

- Въглищата се завръщат: Потреблението им в производството на електричество ще се увеличи с 14 на сто още през тази година и с още толкова през следващата. През 2022 година се очаква да заемат 24 на сто дял в електроенергийния микс или с 4 на сто повече спрямо минимума през 2020 година.

- Природният газ намалява дела си: Цените на природния газ достигнаха абсолютен минимум през 2020 година и започват да растат все повече и повече. Съответно компаниите ще започнат да използват много повече въглищните си централи вместо газовите, което само доказва, че изкуственият опит за убийство на този сектор е нелогичен и непазарен.

- Ръстът на водноелектрическите централи ще компенсира спада на ядрената електроенергия, но няма да може да спре ръста на въглищата.

- Потреблението на нефт ще скочи много през следващите две години: Това е напълно нормално и неизбежно, ако пандемията свърши. Нефтът ще подкрепи силно ръста на емисиите на СО2.

- В края на краищата СО2 емисиите на САЩ ще се увеличат с 372 милиона тона през 2022 година, в сравнение с 2020-а. Това е най-големият ръст за толкова кратък период от много години насам.

Вече номинираната за Нобелова награда за мир - Грета Тунберг и новоизбраният президент на САЩ - Джо Байдън ще се превърнат в неволни съучастници на завръщането на въглищата в пиесата на енергетиката на човечеството. Звучи абсурдно и те едва ли ще могат да го проумеят, но това е заслужената съдба на всеки икономически невеж активист или политик в света на логиката. За съжаление малко хора ще осъзнаят връзката между говоренето и поведението им от една страна и крайните резултати от друга. А те са видими.

Забраната за издаване на лицензи за добив във федерални земи със сигурност ще намали добива и ще вдигне цената на газа още повече. Затварянето на ядрени централи налива масло в огъня, а въглищата просто дебнат зад ъгъла и тяхното завръщане към момента изглежда неизбежно. Защото в края на краищата всички имат нужда от изобилна, надеждна и евтина енергия. Освен това всеки нормален човек се надява пандемията да свърши и да започне отново да се движи свободно по света, даже повече от всякога. След всяка криза и всяка стагнация, човечеството буквално изригва за нов живот - така както след зимата природата се раззеленява с могъща сила. Хората ще искат да пътуват, да посещават нови места. Има и още нещо - новият начин на живот - хоумофис ще отвори нови ниши за пътешествия и работа на различни места по света. Пътуването ще се върне с пролетна сила. А това, последното, още дълго време ще зависи от нефта.

Това е реалността, в която живеем, и тя няма как да бъде променена с клетви и обещания за някакво абстрактно бъдеще.

* Авторът е един от водещите експерти по управление на околната среда в България. От 2007 г. е управляващ партньор в Denkstatt.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи