Може да инсталират мощности до 1 MW за собствено потребление
Крайният срок е 15 май 2023 г.
Фирмите в България могат да получат от 75 хил. лв. до 1 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ за изграждане на ВЕИ инсталации и батерии за локално съхранение на енергия. Програмата е по Плана за възстановяване и устойчивост. Старт на програмата беше даден от Министерството на иновациите и растежа, а фирмите могат да подават документи до 16:30 ч. на 15 май 2023 г.
Общият бюджет на мярката е 200 млн. лв. Тя е насочена към към микро-, малки, средни фирми и дружества с до 3000 служители от различни икономически сектори, които искат да изградят свои нови ВЕИ инсталации в комбинация с батерии за локално съхранение на енергията.
Максималният размер на средствата, които може да получи една фирма, зависи и от оборота ѝ. Например микропредприятията могат да получат до 90% от средния оборот за 2019 г., 2020 г. и 2021 г., а предприятия с до 3000 души персонал могат да получат до 10% от средногодишния си оборот.
В случай, че кандидатът е заявил финансиране, което надвишава максимално допустимия размер, оценителната комисия ще извърши корекция в предложения бюджет.
Мярката е насочена само към слънчева фотоволтаична енергия и има като задължителен елемент придобиването и на съоръжения за съхранение под формата на батерии. Така ще бъде преодолян един от недостатъците на енергията от възобновяеми източници, а именно непостоянното производство.
Очакваният ефект от мярката е ускоряване на прехода към климатична неутралност чрез подобряване на енергийната ефективност и независимост на предприятията в страната. Инвестициите ще помогнат на компаниите да намалят разходите си и да станат по-малко зависими от свободния пазар на електроенергия.
Микро и малките предприятия могат да получат по програмата до 50% от стойността на проекта за изграждане на ВЕИ инсталации и батерии за съхранение на енергия. Средните предприятия могат да получат до 45% от стойността на проекта, ако са в Югозападния район на страната, където влиза София, и до 50%, ако са в останалата част на страната.
За по-големите предприятия помощта в Югозападния район е до 35%, а в останалата част на страната - до 45% от стойността на проекта. Очакванията на министерството са интересът към мярката за предоставяне на средства да бъде изключително голям.
Със средствата по програмата фирмите могат да изграждат мощности до 1 MW. Но мощността на ВЕИ инсталацията не може да надвишава повече от два пъти размера на предоставената мощност от съответното електроразпределително дружество.
Фотоволтаичната система с батерия трябва да бъде върху сграда или имот, изцяло собственост на кандидата. Токът от тези системи ще може да се използва единствено в рамките на конкретното производство, без да може да бъде продаван през първите пет години от изграждане на фотоволтаичната система.
Документите се подават електронно през системата ИСУН 2020. В същата платформа до 21 дни преди изтичането на срока за кандидатстване могат да се задават въпроси по условията.
1. Микро предприятия:
Предприятия, които имат средносписъчен брой на персонала по-малък от 10 души и годишен оборот, който не превишава 3,9 млн. лв., и/или стойност на активите, която не превишава 3,9 млн. лв.
2. Малки предприятия:
Предприятия, които имат средносписъчен брой на персонала по-малък от 50 души и годишен оборот, който не превишава 19,5 млн. лв., и/или стойност на активите, която не превишава 19,5 млн. лв.
3. Средни предприятия:
Предприятия, които имат средносписъчен брой на персонала по-малък от 250 души и годишен оборот, който не превишава 97,5 млн. лв., и/или стойност на активите, която не превишава 84 млн. лв.
4. Малки дружества със средна пазарна капитализация:
Предприятия със средносписъчен брой на персонала до 499 служители и чийто годишен оборот не надвишава 100 млн. евро или чийто годишен баланс не надвишава 86 млн. евро.
5. Дружества със средна пазарна капитализация:
Предприятия, които имат до 3000 служители, като са взети предвид всички отношения на партньорство и свързаност с други предприятия.
1. Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство. Клонове на юридически лица, регистрирани в България, не могат да участват в процедурата.
2. Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.
3. Да са микро-, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация.
4. Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2021 г. в зависимост от категорията на предприятието - кандидат:
Микропредприятие - над 80 хил. лв.
Малко предприятие - над 200 хил. лв.
Средно предприятие - над 800 хил. лв.
Малко дружество със средна пазарна капитализация или дружество със средна пазарна капитализация - над 3 млн. лв.
5. Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност.
1. Предприятия с основна икономическа дейност “Селско, горско и рибно стопанство”, “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, “Финансови и застрахователни дейности”, “Държавно управление”, “Дейности на домакинства като работодатели; недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление”.
2. За да няма припокриване на мярката с Програмата за развитие на селските райони, подкрепа по процедурата не могат да получават кандидати, които са:
- микропредприятия със седалище или клон на територията на селски район и са заявили за подпомагане дейности по предложението за изпълнение на инвестиция.
- с основна икономическа дейност е в областта на преработката и/или маркетинга на горски продукти. Има изключение за производство на пелети от дървесни отпадъци и за производство на несглобени дървени паркетни дъски.
- микро-, малки и средни предприятия, осъществяващи инвестиции в селските райони, свързани с преработка и/или маркетинг на селскостопански продукти в неселскостопански продукти извън посочените в специално приложение, в което например влизат месо, млечни продукти и зърнени продукти.
- предприятия, чиято основна икономическа дейност е: “Производство и преработка на месо; производство на месни продукти, без готови ястия”; “Преработка и консервиране на риба и други водни животни, без готови ястия”; “Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци, без готови ястия”; “Производство на растителни и животински масла и мазнини”; “Производство на мляко и млечни продукти”; “Производство на мелничарски продукти, нишесте и нишестени продукти”; “Преработка на кафе и чай”, ограничението се отнася само, когато дейността на кандидата е свързана с производство на билков чай (мента, върбинка, лайка и други); “Производство на хранителни подправки и овкусители”; “Производство на готови храни за животни”; “Производство на вина от грозде”; “Производство на други ферментирали напитки”.
3. Предприятия, както неправомерно са получили пари от фондовете на ЕС.
Максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране не трябва да надвишава:
1. За микропредприятия:
90% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
2. За малки предприятия:
60% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
3. За средни предприятия:
25% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.;
4. За малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация:
10% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
70 млн. лв. за компании в сферата на услугите
23 млн. лв. за микропредприятия
70 млн. лв. са предвидени за сектора на услугите.
Предвидено е средствата по програмата да бъдат разпределени, като 23 млн. лв. са за микропредприятия, 61 млн. лв. за малки предприятия, 60 млн. лв. за средни предприятия, а 56 млн. лв. за малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация.
Освен това 130 млн. лв. са предвидени за индустрията, където влизат - “Добивна промишленост”, “Преработваща промишленост”, “Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване” и “Строителство”. А 70 млн. лв. са за сектора на услугите, където влизат - “Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети”, “Транспорт, складиране и пощи”, “Хотелиерство и ресторантьорство”, “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”, “Операции с недвижими имоти”, “Професионални дейности и научни изследвания”, “Административни и спомагателни дейности”, “Образование”, “Хуманно здравеопазване и социална работа”, “Култура, спорт и развлечения” и “Други дейности”.
Програмата скоро трябва да стартира
Дават до 15 000 лв. на домакинство, но само за основното жилище
Може да се кандидатства и за вече монтирани системи
По програмата ще може да се кандидатства по два начина - за системи, които вече са монтирани, и за такива, които тепърва ще бъдат изграждани.
Домакинствата, които се отопляват с печки на дърва и въглища, камини или котли могат да ги сменят напълно безплатно с фотоволтаици на покрива. Процедурата по кандидатстване трябваше да стартира преди две седмици, но енергийното министерство още не я е обявило. Знаят се обаче условията, на които трябва да отговарят потребителите, които искат да се възползват от безвъзмездните средства за изграждане на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и за фотоволтаични системи до 10 kWp (киловат пик) със системи за съхранение на електрическа енергия. Хората могат да изберат само една от тези инвестиции, а за да получат пари трябва да притежават жилището, за което ще ползват инсталацията, както и то да е основно за тях, а не втори дом или вила например. Освен това домовете им не трябва да са нови, тъй като домакинствата трябва при кандидатстване да представят сметка за ток за последните 6 месеца.
Максималният размер на безвъзмездното финансиране за слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване е до 100% от стойността на инсталацията, но не повече от 1960,83 лв., и до 70% от стойността на фотоволтаичната система, но не повече от 15 000 лв.
По програмата ще може да се кандидатства по два начина - за системи, които вече са монтирани, и за такива, които тепърва ще бъдат изграждани. При първия вариант дейностите по доставка, монтаж и пускане в експлоатация трябва да са извършени в периода от 7 юни 2022 г. до подаване на документите за кандидатстване по процедурата.
Кандидатите ще бъдат оценявани по точкова система с три основни критерия - брой хора, които ще се възползват от инвестицията, технически параметри на инсталацията и реалистичност на разходите. С предимство ще се ползват домакинствата с повече членове и проекти, които надвишават техническите изисквания, както и такива, при които всички необходими разходи са допустими по програмата. Кандидатите не трябва да дължат и местни данъци и такси за жилището, за което е вложението, както и да имат други данъчни задължения.
В случай, че кандидатите за финансиране живеят в блокове, те трябва да предоставят копие от решение на Общото съгласие на съседите, в което 67% от собствениците на идеални части са съгласни с инвестицията.
Инсталациите могат да се монтират само с уведомление до общината на принципа на мълчаливото съгласие и за тях не е необходимо решение за строеж.