Най-популярната криптовалута в света е поевтиняла с повече от 50%
Съветът за финансова стабилност (FSB), съставен от централните банки на страните в Г-20, планира да установи „солидни“ световни стандарти за криптовалутите този октомври, предава „Ройтерс“. След три месеца FSB ще докладва за регулаторните подходи към „стейбълкойн“ на министрите на финансите и управителите на централните банки от Г-20.
Надзорният орган изостава от Европейския съюз, който се споразумя за въвеждането на широки пазарни регулации миналия месец. Според FSB крипто активите се използват най-вече за „спекулативни цели“ и не функционират в „среда без регулации“.
На практика, щом бъдат приети, предложенията на FSB ще се превърнат в първите глобални правила за криптовалутите.
Междувременно от финансовия холдинг JPMorgan Chase & Co, заявиха, че самите компании, добиващи криптовалути, носят вина за срива на криптовалутите. Те трябва да увеличат ликвидността и да намалят разходите, за които трябва да продават криптовалута. Това сочи на специалистите, че те ще продължат да оказват натиск върху курса на биткойна. Информацията съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни от анализатора Николаос Панигирцоглу.
Специалистът изчислява, че делът на публично търгуваните компании за добив представлява около 20% от общото количество биткойни. Много от тях са принудени да продават биткойни, за да покрият оперативните си разходи и да осигурят съществуващи заеми.
„Продажбите на биткойни от „миньори“ за покриване на текущи разходи или за намаляване на разходите може да продължат и през третото тримесечие, ако рентабилността им не се подобри“ - разясняват анализаторите в доклад. Те също така смятат, че подобна тенденция „вероятно вече е оказала натиск върху цените през май и юни, въпреки че съществува риск този натиск да продължи“.
Най-популярната криптовалута в света е поевтиняла с повече от 50% от началото на тази година, за което допринесоха повишаването на основните лихвени проценти от Федералния резерв на САЩ, както и високата инфлация.