Страхът произхожда от религиозни вярвания
Въпреки че сме преживели много фатални дни, петък 13-ти продължава да внушава безпокойство и страх от лош късмет. Логично обяснение да се страхуваме от случайното съвпадение на ден и дата няма. Но петък 13-ти продължава да оказва сериозно влияние върху хората.
Джейн Ризън, бихейвиорист от Бизнес факултета в Чикаго е установила, че суеверията може да повлияят дори на невярващите. В едно проучване тя установява, че и суеверни и несуеверни смятат, че може да се случи нещо лошо, ако обявят например, че определено те няма да претърпят автомобилна катастрофа.
Към подобен начин на мислене сме още по-склонни когато е петък 13-ти. За щастие, проучването на Ризън също така предлага начини да избегнем проклятието: да изпълняваме ритуали, които пазят от лош късмет като да чукнем на дърво или да хвърлим сол. Ризън установява, че някои хора прибягват до ритуали, дори и когато не са особено суеверни и в крайна сметка твърдят, че има ефект.
„Когато имаш правила и знаеш как да играеш по тях, нещата винаги изглеждат по-лесни“, споделя тя. На петък, 13-ти „не предприемаме нищо рисково и проверяваме няколко пъти дали имаме достатъчно гориво в колата например.“
Някои хора дори си остават вкъщи – въпреки че статистически погледнато повечето инциденти се случват вкъщи.
Трудно е с точност да се определи произхода и еволюцията на дадено суеверие. Но Стюарт Вайз, професор по психология в Кънектикът Колидж в Ню Лондон, казва, че страхът от петък 13-ти произхожда от религиозните вярвания, свързани с тринайстия гост на Тайната вечер – Юда, апостолът, който се смята, че е предал Иисус – и разпъването на Иисус в петък - ден, известен като време за екзекуции.
Комбинацията от тези фактори произвежда нещо като „двоен лош късмет“, обяснява професор Вайз. Някои библейски учени също така смятат, че Ева е изкушила Адам със забранения плод именно в петък и че Авел е бил убит от брат си Каин на петък 13-ти.
Много хора не искат да пътуват на петък 13-ти, не искат да купуват къщи или да играят на борсата, което може значително да се отрази на икономиката.
Изчислено е, че на този ден в САЩ бизнесът губи между 800 и 900 милиона долара, защото голяма част от хората предпочитат да са пасивни.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш