Конституционната комисия реши: Българи с двойно гражданство ще могат да са народни представители

Снимка: БНТ

Комисията по конституционни въпроси започна разглеждането и гласуването на промените в основния закон на второ четене. Народните представители приеха изменения, с които позволиха народен представител да може да бъде избран, ако има двойно гражданство.

„За народен представител може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната”, гласи новият текст.

С квалифицирано мнозинство от 2/3 или 160 гласа ще може да се приемат закони за избор на регулатори, реши още комисията.

Гласуваното предложение за двойното гражданство бе предшествано от дебат в залата, в който освен депутати, мнението си изразиха и експерти по конституционно право.

"Как се определят тези 18 месеца като срок", попита преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.

"В законодателството се предвижда съдии, прокурори и следователи да бъдат само български граждани. След промяна на Конституцията не е задължително веднага да се промени и законът, но ми се струва, че ще има натиск това да стане", отбеляза преподавателят по конституционно право Екатерина Михайлова, цитирана от БТА. "Защо някой с двойно гражданство може да стане депутат или министър, а да не може съдия, запита експертът. В закона за държавните служители също има ограничения", напомни още Михайлова.

"Не мога да разбера каква е законодателната цел", коментира бившият конституционен съдия Румен Ненков и попита дали такава промяна в Конституцията цели привличането на български граждани от чужбина. Представете си министър или народен представител да бъде извикан в запас, какво ще стане. Нека не си играем с националната сигурност, посочи още Ненков.

Депутатът от ПГ на “БСП за България” Мая Димитрова също попита дали с предложението не се поставя в опасност националната сигурност. Димитрова изказа в началото на заседанието възраженията на левицата към предприетата промяна в Конституцията.

Според депутата от ПГ на “Има такъв народ” Гроздан Караджов трябва да се направи по-внимателен прочит на това какво означава двойното гражданство. Той запита дали предложението се прави заради съпредседателя на “Продължаваме промяната” Кирил Петков. В началото на заседанието Караджов заяви, че промяната в Конституцията е критикувана “много и от много страни”. Нейният основен порок е бързината, с която се движи процедурата. Не оставаме с впечатление, че българското общество е въвлечено в тези промени, коментира също той.

"Ние затова имаме проблем с уседналостта на местните избори, защото не знаем и гражданите в страната къде живеят", отбеляза председателят на комисията Радомир Чолаков от ГЕРБ. "Ще си позволя да помисля за предложение за преходна разпоредба, която да отложи влизането в сила на този текст, ако Народното събрание реши да го приеме, въпреки всички забележки и предупреждения, които бяха направени".

По думите на Чолаков с такава преходна разпоредба може да се създадат необходимите административно-правни предпоставки “за това ние да узнаем колко българи имат двойно гражданство, в кои страни се намират, където точно живеят”.

"Да приемаме текст, с който, образно казано, си купуваме котка в чувала, не съм съгласен", коментира още председателят на комисията.

Последните 30 години немалка част от българската национална общност се намира в други държави. Трябва да признаем и отчетем този факт и да отчетем как можем адекватно да ги включим в нашия политически живот, коментира министърът на правосъдието Атанас Славов. От тази гледна точка не мога дефинитивно да се изкажа срещу текстовете за двойното гражданство.

"Трябва да ви уверя, че в дебата въобще не е седял въпросът за господин Кирил Петков или за някой друг случай от близкото минало", заяви също той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България