Издирва се дарителка на уникална носия

Сътрудничката на Националния исторически музей Ваня Костова показва уникална 200-годишна сакаро-елховска носия. Тя бе дарена анонимно на музея от жена в Хасково на 6 септември. НИМ моли за съдействие и жената да бъде открита, за да бъде официално регистрирано ценното дарение. Снимка Цветан Тончев

Националният исторически музей (НИМ) издирва неизвестна дарителка на уникална носия и моли за съдействие чрез страниците на в. „Труд“.

Ето какво разказва за любопитната случка директорът на НИМ проф. Божидар Димитров:

„На 6 септември на тържествения митинг в Хасково по случай Деня на Съединението бях сред официалните лица в честването. След края на митинга в суматохата към мен се приближи една жена и ми подаде найлонов плик с думите: „Г-н Димитров, моля, приемете този подарък за музея, праща го моята майка.“ Благодарих, но не съобразих да попитам за името на жената и да взема телефон за връзка.“

След като се връща в София, вече в НИМ Божидар Димитров отваря пакета.

„Беше истинска изненада! Вътре бе прилежно сгъната чудесно запазена старинна сакаро-елховска носия отпреди близо два века! Това е ценен и уникален експонат, за който изказвам както моята лична и на научния екип на музея благодарност. Приканвам и други родолюбиви българи да постъпват по този начин, за да се съхранява националната ни памет“, сподели Божидар Димитров.

Женската елховска носия се състои от туникообразен клинат сукман от домашно тъкан вълнен черен или тъмносин плат, боядисан в синило; риза от памук, коноп или памучно-конопена с избродирани или бръчкани ръкави; разноцветен пояс; тъкана или шита престилка; късе или елече и връхни дрехи - салтамарка, джубе (горна женска зимна дреха) и антерия, ползвани до началото на XX век.

Елховските носии са известни не само у нас, но и по света. Още през 1922 г. такива колоритни облекла са показани на етнографски изложби в Лондон и Св. Албас. През 1939 г. на преглед в гр. Горна Оряховица на елховската носия била присъдена първа награда.

НИМ моли, ако това съобщение достигне до дарителката, да се обади в музея на телефон: 02/955 42 90.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България