Половината българи не симпатизират нито на Русия, нито на Украйна, две трети искат неутралитет. Това показват данните от изследване на общественото мнение за войната в Украйна, проведено от агенция ЕСТАТ.
То е проведено в периода 08.10-28.10.2022 г. сред 1004 пълнолетни български граждани, подбрани по пол, възраст и тип населено място, по метода "интервю лице-в-лице".
Симпатиите и към двете страни отчетливо намаляват, в по-голяма степен тези към Украйна и през октомври вече са почти изравнени. За 6 месеца чувствително нарастват дяловете на индиферентните, като каквито се определят 56 на сто от пълнолетните българи. 20,7% подкрепят Русия, а 23,1% - Украйна. Тези данни показват „свикване“ с войната, тя става част от ежедневието, а хората вече приоритизират други проблеми, основно социални и материални.
Актуалната ситуация на фронтовата линия води до намаляване на дела на българите, които виждат Русия като краен победител - от 32% през април, до 20% през октомври.
Запазва се процентът на хората (39,7%), според които в конфликта е невъзможно която и да е от страните да постигне успех.
Две трети (67,5%) от българите се обявяват за неутралитет на страната ни както в началото, така и в разгара на войната. Тази нагласа се подхранва от много източници – симпатии към Русия и режима на Путин, страхове от глобализация на конфликта, недоверие със способността на българската държава и НАТО да защитят страната ни при агресия.
16,3% искат страната ни да подкрепи Украйна, а 8,6% - Русия.
Всеки четвърти българин (25,8%) гледа положително на украинските бежанци в България. Всеки пети (19,0%) - отрицателно. Над половината респонденти (55%) се отнасят с безразличие или нямат отношение по темата.
83,2% от участниците са заявили, че се страхуват в различна степен от глобален конфликт между Русия и НАТО и трета световна война. 78,3% се боят, че може да се стигне до употреба на ядрено оръжие.
69,9% изразяват страх от ракетни и бомбени удари по български обекти от страна на Русия, а всеки втори (56,3%) - че Руската федерация може да ни окупира. Едва 3,4% от българите обаче са изразили готовност, в такъв случай, да се запишат в армията, за да защитават Родината си.
Подкрепата за членство в НАТО, при хипотетичен референдум, пада с 8 пункта за шест месеца. За първи път от 2004 година дяловете на поддръжниците и противниците на участието в алианса са практически изравнени - 31,1% срещу 29,8%.
Нарастват значително дяловете на хората, които не биха гласували в допитването, както и на тези, без ясна позиция - общо 39%.
Над половината българи заявяват, че като член на НАТО страната ни трябва да се придържа към политика на „снишаване“ и въздържане от активност (51,2% ). Едва една четвърт (24,6% ) смятат, че България трябва да практикува пълноценно и активно членство с всички произтичащи ангажименти.
Цялото изследване може да видите в нашата Галерия!
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш