Рискът е 60 на 40 за сценария „Избори 2 в 1“

Снимка: Пламен Стоименов

Пред “Труд” политолози и анализатори предупредиха за настъпващ хаос

Служебните министри заделили 133 млн. лева за президентски вот и едновременно гласуване за нов парламент

Коментираната дата е 24 октомври

Политическият риск за трети предсрочни избори за парламент все още остава изключително висок. За това предупредиха пред “Труд” анализатори и политолози. “Вероятността за избори 2 в 1 продължава да бъде 60 към 40. Това е най-лошият сценарий за България, защото означава още няколко загубени месеца, в които страната ще влезе най-вероятно и в икономическа криза”, заяви доц. Антоний Гълъбов.

Анализатори на политическите процеси у нас бяха категорични, че и този парламент не дава заявка за решаване на най-важните проблеми в страната. Според експертите, воля за това е трябвало да се покаже, ако още в първите дни на 46-то Народно събрание в пленарна зала е бил изслушан служебният премиер Стефан Янев относно реалното състояние на държавата, а не вътрешният служебен министър Бойко Рашков и колегата му от правосъдното министерство Янаки Стоилов. “Фиксирането в съдебната реформа, която изисква по-дълъг период от време, а не в най-важните, неотложни точки от дневния ред на българите, е ясен знак за тази нестабилност, която лесно може да премине и в нови, предсрочни избори още през октомври месец”, категорични са анализатори.

Че служебното правителство също е предвидило вариант за трети избори, стана абсолютно ясно от думите на финансовия министър Асен Василев пред БНТ.

“Обезпечени са 133 млн. лева за избори - избори в два тура, плюс допълнително пренастройване на машините и резервни бюлетини за парламент, ако се наложи в единия от туровете. Парите са предвидени за два тура на президентските избори плюс допълнително обезпечение за парламентарните избори”, каза служебният финансов министър.

Василев отбеляза, че служебното правителство е предвидило допълнителните разходи за евентуални трети избори през тази година за парламент. Но не са предвидени пари за отделни трети парламентарни избори, а за избори две в едно заедно с президентските, тъй като е решено, че “това е най-скъпият сценарий”.

“Така бюджетът ще издържи, ако се наложи провеждането и на трети парламентарни избори”, заяви Асен Василев.

Още в първия ден на новото Народно събрание, председателят му Ива Митева постави на отделните партии да внесат свои предложения за дата на президентските избори, които трябва да са в периода 22 октомври - 22 ноември.

Според депутати от различните парламентарни групи, една от най-коментираните дати за президентския вот е 24 октомври - това е първата неделя от определените по закон срокове за редовни президентски избори.

Доц. Антоний Гълъбов, политолог, пред “Труд”: Консултациите са формални, договорките са задкулисни

Цялата експертна общност е изправена пред проблем, тъй като имаме твърде малко достъп до публична информация - до проверими факти, на базата на които можем да направим анализ. Това означава всъщност, че политическите субекти предпочитат да се договарят задкулисно вместо да излагат публично собствените си аргументи. Онова, на което сме свидетели - един процес, в който политическата партия, която спечели с малко повече от 16 000 гласа първото място в този парламент и оставайки с едно миниатюрно мнозинство от 65 депутати, установи режим, в който всички други би трябвало да подкрепят еднопартийно правителство на малцинството, а в същото време трябва да се ангажират с политическа подкрепа.

Моят общ извод на базата само на това, което е публично достъпно като информация, защото нито клюки, нито кулоарни слухове ме интересуват - онова, което виждат българските граждани в момента, е едни формални консултации, които по същество не биха могли да доведат до нищо по-сериозно. Когато говорим за процес на сериозен диалог между политическите партии, той не се случва в рамките на 1 час или в рамките на някаква кампания. Тези политически формации не си говореха и по време на предизборната кампания. Те не направиха необходимото, за да информират, особено “Има такъв народ”, за какво управление настояват. За съжаление имаме по-скоро спектакъл, който да премине през необходимите фази на някакъв тип консултации, отколкото истински политически диалог. Въпросът за избори 2 в 1 все още стои на дневен ред. Политическият риск не е избегнат, напротив.

Много важно е да се разбере, че от 1 година ние сме в тежка институционална криза, която предизвика политическа криза. Големият въпрос е, че тази политическа криза, ще предизвика и икономическа и социална през есента, ако не бъде намерен минимално допустимия компромис за политическите сили, които да се върнат към дневния ред на България. В последните дни виждам различни сценарии, различни корпоративни интереси, но не виждам дневния ред на България днес и тук.

Доц. Татяна Буруджиева, политолог, пред “Труд”: Партиите мислят за по-кратък период на правителство

От това, което наблюдаваме в момента, по-вероятно е да вървим към съставяне на правителство. Виждаме, че всички партии, които участват в преговорите имат обща позиция и тя е, че трябва да има кабинет. Смятам, че ще се договорят. Все още е рано за обобщения, но самите политически сили не дават много дълъг срок на евентуално бъдещо правителство.

Виждаме, се се говори за краткосрочните, спешните ангажименти, които трябва да поеме бъдещия Министерски съвет. Усещането ми е, че самите партии нямат сигурност в неговата дълготрайност. Ако приемем тезата на редица колеги, че става въпрос за парламент с много ниска легитимност във връзка с избирателната активност, а и с резултатите, които се получиха, нямаме много ясно очертан водещ субект, който ясно да е посочен от българския народ за несъмнен победител. Нямаме мнозинство в партиите, които смятат, че те са носители на промяната и се налага да търсят гласуване и подкрепа от другите партии. Всичко това, взето заедно, говори за един по-кратък период на правителство.

Протест на “Позитано” 20 пак иска оставката на Нинова

От БСП продължават да говорят с ИТН, но чакат споразумение за подкрепа

Социалисти отново поискаха оставката на Корнелия Нинова заради резултатите от изборите на 11 юли и политиката на БСП.

Националният съвет на БСП даде мандат за продължаване на преговорите с “Има такъв народ” и другите парламентарно представени партии с цел създаване на правителство. Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова след заседанието на пленума на партията. Решението е взето със 120 гласа “за” и 1 “против”. Експертна група от БСП ще продължи разговорите с “Има такъв народ”, “Демократична България” и “Изправи се БГ! Ние идваме!”. От БСП обаче ще искат разговорите да бъдат финализирани със подписано споразумение за подкрепа. Нинова обяви, че има и няколко условия за гласуване на кабинет на ИТН. И посочи темите, по които от БСП са категорично против: “Налагане на либерален модел на управление и оттеглянето на държавата като основен регулатор и собственик. В частност приватизирането на ББР. Заявяваме желанието си Северна Македония трябва да стане член на ЕС, но това не бива да става за сметка на България”. Докато заседаваше Националния съвет на БСП, пред “Позитано” 20 отново имаше социалисти, които призоваха за оставката на Корнелия Нинова, заради катастрофалните резултати на предсрочните избори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика