Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) прекрати сътрудничеството си с изследователски институти от Русия и Беларус от 30 ноември, съобщи порталът Swissinfo, цитиран от Интерфакс.
„Решението на страните-членки на организацията да спрат сътрудничеството с Минск и Москва ще се отрази преди всичко на сътрудничеството с руските научни институти. В същото време отношенията с руските учени, работещи по други споразумения с ЦЕРН, ще продължат“, съобщава порталът.
„Както ЦЕРН посочи, липсата на учени от Русия ще бъде забележима, но ЦЕРН ще може да компенсира тази загуба. Освен това Русия никога не е била страна-членка на центъра, имайки специален статут на държава-наблюдател, но допринася за годишния бюджет на CERN. Броят на учените от Беларус тук традиционно е малък“, се казва в доклада.
През декември 2023 г. 24 страни-членки на ЦЕРН решиха да спрат сътрудничеството с руски научни институти.
CERN (Conseil europeen pour la recherche nucleaire) е най-големият в света център за фундаментални изследвания в областта на физиката на елементарните частици. Намира се отчасти в Швейцария и отчасти във Франция. Изследванията се извършват с помощта на Големия адронен колайдер (LHC).
Около 17 хиляди поканени учени от 110 страни участват в експерименти в ЦЕРН.
Според съобщението „в момента около 350 учени, които преди това са сътрудничили с ЦЕРН по един или друг начин, са свързани с руски изследователски институти“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш