Ново "око" към ранната Вселена се е отворило на 5250 метра над морското равнище на било в югозападен Китай в автономния район Тибет, съобщава информационна агенция Xinhua, цитирана от Agerpres.
Екип от учени от Института за физика на високите енергии (IHEP) към Китайската академия на науките заяви, че телескопът AliCPT-1 е заснел първите ясни изображения на Луната и планетата Юпитер на честота 150 GHz, което е важен етап, който според съобщението в неделя бележи официалното начало на търсенето на първични гравитационни вълни от страна на Китай.
Тези вълни, слаби "шепоти" от зората на времето, биха могли да крият ключа към обяснението как е възникнала Вселената. Ако си представим Вселената като новородена, първичните гравитационни вълни биха били първият ѝ вик, отбелязва Xinhua.
Какво представляват първичните гравитационни вълни?
Родени от квантови флуктуации в пространство-времето по време на периода на космическа инфлация, тези неуловими сигнали са най-безупречните вълнички, появяващи се в тъканта на космоса.
"Ако можем да открием първични гравитационни вълни, ще видим Вселената в първия ѝ момент", каза Джан Синмин, изследовател в IHEP.
"В същото време това може да доведе до пробиви в най-съвременните технологии (...), като по този начин тласне космологията към ера на безпрецедентна прецизност", добави Джан.
Конструкция и местоположение на телескопа AliCPT-1
В рамките на проекта, ръководен от IHEP, телескопът е построен за осем години от международен консорциум от 16 членове, включително Националните астрономически обсерватории на Китай и Станфордския университет в САЩ.
Разположен на "Покрива на света", телескопът е проектиран да избягва атмосферните водни пари, които биха нарушили "шепота" на първичните гравитационни вълни. Само четири места на Земята са известни като подходящи за подобни наблюдения: Антарктида, пустинята Атакама в Чили, Тибетското плато и Гренландия, каза Лиу Конджан, ръководител на проекта за експеримента.
Бъдещето на изследванията на гравитационните вълни в Северното полукълбо
Експериментът с Луната и Юпитер е само началото, каза Ли Хонг, изследовател в IHEP.
"Като първата високопланинска обсерватория за първични гравитационни вълни в Северното полукълбо, телескопът запълва празнина за Китай, като заедно с (подобни, но не и същиге) устройства в Антарктида и Чили, допълва една допълваща глобална мрежа", обясни той, пише TechRider.ro.