Шеф във "Пфайзер" призна, че ваксината им не е тествана дали спира предаването на коронавируса

На изслушване в Европейския парламент представител на "Пфайзер" заяви, че ваксината на фармацевтичната компания срещу Covid-19 никога не е тествана за това дали спира предаването на вируса. Това става ясно от видео, публикувано от холандския евродепутат Роб Рус от групата на Европейските консерватори и реформисти.

След като "Пфайзер" пусна двудозовата си ваксина в края на 2020 г., висши здравни служители и по света уверяваха, че тя ще спре предаването на болестта. По-късно това стана аргумент за въвеждане на ковод сертификатите и ограничаването на свободата на придвижване, за да се попречи на разпространението на пандемията.

"Въпреки че има инфекции при ваксинирани хора, почти винаги те са асимптоматични и нивото на вируса е толкова ниско, че е изключително малко вероятно - не невъзможно, но много, много малко вероятно, те да го предадат", заяви през май 2021 г. Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергични и инфекциозни заболявания на САЩ, уверявайки, че препаратът покрия новия по онова време Делта вариант на коронавируса. 

"Когато се ваксинирате, вие не само защитавате собственото си здраве и това на семейството си, но и допринасяте за здравето на общността, като предотвратявате разпространението на вируса. С други думи, ставате задънена улица за вируса", добави Фаучи.

По време на изслушване в Европарламента тази седмица директорът на "Пфайзер" за международните развити пазари Джанин Смол беше попитана по въпроса за предаването. По-конкретно, Смол трябваше да каже дали компанията е изследвала възможността за предаване, преди ваксината да бъде пусната на пазара и наложена от правителствата под предлог, че ще предотврати разпространението на вируса. Тя призна, че такова изследване не е провеждано, преди препаратът да бъде изпратен на пазара.

"Не. Бяхме принудени да се движим със скоростта на науката, за да разберем какво се случва на пазара", гласеше отговорът на Смол.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа