Очите и COVID-19

Вирусът оцелява там поне две седмици

Всички примати докосват главата си

Коронавирусът оцелява върху лигавицата на окото поне още седмица, след като вече е престанал да бъде жизнен върху носната лигавица, установиха италиански учени. Те предупреждават, че очите на пациентите с коронавирус са източник на инфекция и призовават лекарите, особено офталмолозите, да предприемат необходимите мерки за безопасност.

Тези констатации подчертават важността на мерките за контрол, като въздържане от докосване до носа, устата и очите и честото миене на ръцете“, пишат изследователите. Както показа проучването, свързаните с очите симптоми на инфекция могат да се появят дори в ранните етапи на заболяването. Затова трябва да се предприемат мерки за предотвратяване на предаването на вируса по този начин възможно най-скоро, подчертават учените.

В бъдеще предстои да се изясни как вирусни частици в очите всъщност стават заразни.

Много лесно е да се внесе вируса в тялото през очите или носа. В края на краищата, ние докосваме лицата си много по-често, отколкото си мислим, казват израелски експерти. Те смятат, че това се дължи на подушване на ръцете, а мирисането сред бозайници е начин да се научи повече за себе си и за заобикалящата ги среда. Всички примати докосват главата си много често и хората не правят изключение.

Останал сам със себе си, човек прекарва почти четвърт от времето си с ръка в зоната на носа, твърдят изследователите. Това не се различава и от резултатите при маймуните - за 20 минути горили, шимпанзета и орангутани докосват лицата си съответно около 20, 24 и 12 пъти.

Повечето хора съобщават, че редовно подушват себе си, своите партньори, деца и дори непознати. И едно проучване показва, че честотата на вдишването се удвоява, ако се поднесат ръцете към лицето и се докосва областта на носа или около него.

Засега учените имат само догадки за това, защо хората душат ръцете си. Може би това е начин за да получи човек информация за това, до което се е докоснал, или да проверите дали миризмата идва от него. На подсъзнателно ниво, казват изследователите, това позволява на хората да засилят чувството си за идентичност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения